"Izrael je ve válce s muslimským terorismem po vzoru islámského státu," tvrdí izraelský ministr

&quote;Izrael je ve válce s muslimským terorismem po vzoru islámského státu,&quote; tvrdí izraelský ministr
Autor: Pixabay
09 / 03 / 2016, 13:00

Ministr zpravodajských služeb Jisra'el Kac, který je členem bezpečnostního kabinetu izraelské vlády, v úterý večer označil současnou vlnu muslimského násilí v zemi za "válku."

Jeruzalém 8. března (ČTK) - Přinejmenším patnáct zraněných a život amerického turisty si včera vyžádaly útoky čtyř Palestinců na příslušníky izraelských bezpečnostních složek a na civilisty. Policisté zastřelili všechny čtyři útočníky, informoval izraelský list Haarec. Při palestinsko-izraelském násilí od loňského podzimu zemřelo již přes 200 lidí. Do Izraele včera na jednání s premiérem Benjaminem Netanjahuem dorazil americký viceprezident Joe Biden, který jednal i s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem.

"Jsme ve válce s muslimským extrémistickým terorem ve stylu IS," uvedl Katz pro televizi Channel 2 . "Jsme v nouzové situaci. V zemi řádí vrazi, kteří jsou podněcováni k nenávisti a my nedovolíme, aby i nadále byli zabíjeni Židé. Přijmeme taková opatření, abychom odstrašili další útočníky." Ministr současně uvedl, že jedním z řešení je i vyhnání rodinných příslušníků teroristů z Izraele. 

Jednoho mrtvého a 12 zraněných, z toho pět vážně, si v Jaffě, která je součástí Tel Avivu, vyžádal útok Palestince ozbrojeného nožem. Zpočátku izraelská média informovala o tom, že mrtvým je Izraelec, později ale s odvoláním na místní policii uvedla, že zemřel americký turista. Dvaadvacetiletého útočníka ze Západního břehu Jordánu, který bodal nejprve kolemjdoucí nedaleko přístavu a následně motoristy na rušné silnici, policie zastřelila. Na území Izraele se zdržoval nelegálně.

Vlna teroru zasáhla Izrael prakticky od října loňského roku a trvá dodnes a někteří jí nazývají třetí palestinskou intifadou.

Těžká zranění způsobil včera palestinský útočník také dvěma izraelským policistům, které napadl střelnou zbraní nedaleko jeruzalémského Starého města. Z místa činu se mu podařilo uniknout. Policisté, kteří muže pronásledovali a na které prchající pálil, ale nakonec útočníka zastřelili.

Třetí dnešní incident se odehrál přímo v jeruzalémském Starém městě, kde se již dříve udály podobné útoky. Asi padesátiletá žena z východního Jeruzaléma se přiblížila s nožem v ruce k izraelským policistům a pokusila se je pobodat. Ženu policisté zastřelili, sami žádná zranění neutrpěli.

Čtvrtý útok byl ohlášen z města Petach Tikva ve středním Izraeli, kde Palestinec bodl do krku izraelského civilistu. Bezpečnostní složky útočníka zastřelily.

Protiizraelské útoky, při nichž Palestinci používají hlavně nože nebo auta, začaly loni v říjnu. Zemřelo při nich podle agentury AP nejméně 28 Izraelců a přes 170 Palestinců, z nichž většina byli útočníci přistižení při činu; ostatní zemřeli při protestech. Bezprostředním důvodem násilí byly spory o posvátná místa na jeruzalémské Chrámové hoře.

Do Izraele dnes na návštěvu dorazil americký viceprezident Joe Biden, který se má odděleně sejít s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a palestinským vůdcem Mahmúdem Abbásem. Žádný průlom se od těchto jednání ale nečeká.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace