Izrael: Lepší, aby Sýrii ovládl Islámský stát než Írán

Izrael: Lepší, aby Sýrii ovládl Islámský stát než Írán
Autor fotografie: Dollar Photo Club|Popisek: Ilustrační foto
25 / 01 / 2016, 09:00

Írán je větší hrozbou než Islámský stát a pokud by syrský režim padl, dal by Izrael přednost tomu, aby Sýrii ovládl Islámský stát, než aby se dostala pod přímou kontrolu Islámské republiky.

Prohlásil to 19.1. izraelský ministr obrany Moše Jaalon na konferenci Institutu pro národně bezpečnostní studia v Tel Avivu.

„Pokud bych si v Sýrii měl vybrat mezi Íránem a Islámským státem, vybral bych si Islámský stát. Nemá takové schopnosti jako má Írán,“ řekl Jaalon. „Naším největším nepřítelem je íránský režim, který nám vyhlásil válku. Írán se pokusil otevřít teroristickou frontu proti nám na Golanských výšinách,“ dodal s odkazem na snahu Íránem řízeného libanonského Hizballáhu páchat na tomto území útoky na Izrael.

Ministr obrany také nešetřil kritikou rozhodnutí západních mocností, které 17. ledna 2016 zrušily ekonomické sankce uvalené na Islámskou republiku Írán kvůli jejímu jadernému programu, protože prý Írán plní dohodu s mocnostmi o jeho omezení.

Jadernou dohodou a zrušením sankcí Írán podle Jaalona „unikl z mezinárodní izolace“ a stal se „ústředním hráčem“ v Sýrii, když jak Rusko tak USA považují Islámskou republiku za „součást řešení“ syrské občanské války.

„Írán určuje budoucnost Sýrie a pokud tomu tak bude i nadále, bude íránská hegemonie v Sýrii pro Izrael velkou výzvou,“ prohlásil Jaalon, který konflikty v Sýrii a Iráku označil jako „vrcholky střetu civilizací.“

Mnozí na Západě to odmítají uznat – dokonce ani říct „radikální islám“. Samozřejmě ne každý muslim je terorista, ale většina světových teroristů jsou dnes muslimové. To nemůžeme ignorovat,“ dodal izraelský ministr obrany.

Zdroj: převzato ze serveru eretz.cz

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace