Izrael plánuje masivní nasazení bezpilotních prostředků

Izrael plánuje masivní nasazení bezpilotních prostředků
Autor fotografie: "Flickr - Israel Defense Forces - Israeli Made Guardium UGV (4)" by http://www.flickr.com/people/45644610@N03 - http://www.flickr.com/photos/idfonline/8178695307/. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Commons|Popisek: Autonomní vozidlo na hranici s Gazou
01 / 12 / 2015, 12:30

Izraelské ministerstvo obrany upírá pozornost na nové koncepty nasazení autonomních systémů a nové stroje pro nasazení ve vzduchu, na zemi a na moři. Mnoho z nich bude funkčních během deseti let.

Na začátku listopadu 2015 se konala veřejná prezentace ministerstva, kde brigádní generál Nir Halamish, šéf vojenského výzkumu a vývoje nastínil plán týkající se bezpilotních prostředků do roku 2025.

Ve svém projevu Halamish citoval zájem izraelského MO o bezpilotní letadla, bezpilotní hladinové lodě a autonomní podvodní systémy. Podle generála nehodlá Izrael znovu vynalézat kolo, ale zaměří se na vojenskou robustnost systémů.

Zdůraznil, že Izrael je jediná země na světě, která nasadila bezpilotní pozemní vozidla (UGV) pro trvalé strážení na hranicích Izraele s Gazou. Zkušenosti zde získané budou Izraelci replikovat i v jiných oblastech a UGV se stanou nedílnou součástí pozemních sil.

UGV Guardium

„Tato UGV jsou první během jakékoliv události, brání naše vojáky, kteří přichází do kontaktu s nepřítelem,“ řekl Halamish.

UGV a obecně bezpilotní prostředky budou využívané jako robotický předvoj: „Robotický strážce bude nasazen stovky metrů před lidskými jednotkami. Doufáme, že to přijde během příštích let.“

Bezpilotní logistické konvoje a malé bezpilotní ponorky jsou dalšími projekty v hledáčku izraelského ministerstva obrany. Během blízké budoucnosti se počítá s nasazením malého vznášedla o nosnosti 40 kilogramů, nebo těžké drony na přepravu nákladů o hmotnostech v řádech stovek kilogramů.

A co je hlavním cílem Izraele? „Klíčem je, aby tyto systémy fungovaly v 90% případů autonomně,“ řekl Halamish.

Zdroj: Defense News

 

Tagy článku