Izrael při tajné operaci odvezl z Jemenu 19 Židů

Izrael při tajné operaci odvezl z Jemenu 19 Židů
Autor fotografie: Dollar Photo Club|Popisek: Ilustrační foto
21 / 03 / 2016, 15:00

Tel Aviv 21. března (ČTK) - Během tajné operace bylo v noci na dnešek z válkou zmítaného Jemenu odvezeno 19 Židů. O záchraně židovských obyvatel informovala agentura AFP s odvoláním na nejmenované izraelské představitele.

Mezi převezenými byl i rabín Saliman Dahari, který do Izraele dorazil spolu s rodiči a manželkou. Na operaci se podílelo i americké ministerstvo zahraničí, napsal izraelský list The Jerusalem Post. Jemen a Izrael spolu nemají navázány diplomatické vztahy.

Pětičlenná židovská rodina žila v jemenské metropoli Saná, zbývajících 14 převezených osob pocházelo z města Rajda na severozápadě země.

"Ve skupině z Rajdy byl i rabín, který s sebou přivezl svitek tóry starý 500 až 600 let," uvedla ve svém prohlášení Židovská agentura pro Izrael (JAFI), nevládní organizace, která se stará o židovskou imigraci z diaspory do Izraele.

Do roku 1949 žilo v Jemenu přes 40.000 Židů. Většina z nich byla převezena do nově vzniklého státu Izrael během Operace Létající koberec, která se uskutečnila od června 1949 do září 1950. Během této tajné akce, o které se veřejnost dozvěděla až o několik měsíců později, podnikly americké a britské letouny na 380 letů mezi jemenským Adenem a Izraelem. Podle odhadů z roku 2010 žilo v Jemenu již jen asi 150 Židů. Nyní je v zemi již jen 50 židovských obyvatel, kteří se tam rozhodli zůstat, uvedla JAFI.

Krize v Jemenu trvá od září 2014, kdy šíitští rebelové obsadili metropoli Saná a začali postupovat dál na jih. Na stranu vlády se loni na jaře přidala koalice arabských zemí v čele se Saúdskou Arábií, díky čemuž se podařilo několik oblastí osvobodit. Loni v létě byl z rukou rebelů zpět dobyt i přístav Aden, kam se pak z exilu v Saúdské Arábii vrátila vláda i prezident.

Občanská válka v Jemenu si už vyžádala nejméně 6200 obětí, z toho zhruba polovina byli podle OSN civilisté. Tato nejchudší země Arabského poloostrova s asi 25 miliony obyvatel se kvůli válce ocitla na pokraji humanitární katastrofy. Na 2,4 milionu Jemenců přišlo kvůli bojům o střechu nad hlavou.

Tagy článku