Izrael pustí o Vánocích palestinské křesťany za rodinami. V Betlémě se slavit nebude

Izrael pustí o Vánocích palestinské křesťany za rodinami. V Betlémě se slavit nebude
23 / 12 / 2015, 19:15

Izraelské úřady uvolnily omezení pohybu pro Palestince, aby umožnily palestinským křesťanům slavit vánoční svátky. Povolení ke vzájemné návštěvě příbuzných dostalo 1300 Palestinců z Pásma Gazy a Západního břehu Jordánu. Pět z nich bude moci odjet ze Západního břehu do Gazy a 800 zbylých podnikne cestu opačným směrem.

Dalších 400 může letecky odcestovat do ciziny z mezinárodního Ben Gurionova letiště u Tel Avivu, desítky se dostanou pozemní cestou do Jordánska a do Egypta. Své rodiny na Západním břehu bude moci přijet z ciziny navštívit 500 Palestinců a rodiny žijící v Pásmu Gazy dalších 50. Palestinské sdělovací prostředky k tomu píší, že to pouze upozorňuje na omezení pohybu, jakým Palestinci běžně čelí.

Oslavy se soustřeďují tradičně na Betlém, kde se podle křesťanské víry narodil Ježíš Kristus. Podle listu The Washington Post ale letos přípravy ovlivňuje vzpomínka na více než stovku Palestinců, kteří od září zemřeli při izraelsko-palestinském násilí. Z Betléma pocházely čtyři z palestinských obětí. Byl mezi nimi také třináctiletý Abdar Rahmán Ubajdalláh, jehož izraelský odstřelovač trefil do hrudi. Izraelští představitelé později přiznali, že šlo zřejmě o omyl.

V Betlémě se většinou pořádají ohňostroje, večírky, zpívají se koledy, tančí se a na mši směřují stovky křesťanů včetně cizinců. Kvůli násilí ale mnozí své pobyty odřekli.

"Po pravdě řečeno to budou smutné Vánoce, nemám na ně ani náladu," citoval list majitele betlémského obchodu se suvenýry Nabíla Džikamána, který se ani neodhodlal obchod vánočně vyzdobit.

O svátcích se v Betlémě podává i víno. "Vlastníme nejslavnější bar ve městě, ale museli jsme jej zavřít, protože nemáme zákazníky," řekl Johnny Kattan, který řídí luxusní hotel Jacir Palace. Bohužel stojí nedaleko izraelského vojenského hlídkovacího stanoviště, které bývá pravidelným dějištěm násilností. Přímo před hotelem často hoří pneumatiky a demonstrace se rozhánějí slzným plynem. Hotel zrušil i vánoční galavečeři. "Máme zarezervovánu asi polovinu pokojů, ale o Vánocích by to mělo být 110 procent," stěžuje si Kattan.

V říjnu a listopadu Betlém navštívila ve srovnání s minulými lety jenom polovina turistů. Podle Kattana za tím není jenom násilí mezi Izraelci a Palestinci.

"Jde také o útoky v Paříži, o napětí mezi Ruskem a Tureckem, o pád ruského letadla" v Egyptě, řekl. "Přišli jsme o ruské turisty," dodal.

I když večírky byly zrušeny, hlavní náboženské obřady se konají. Minulý týden byl na náměstí Jesliček rozsvícen vánoční strom, ale místo ohňostrojů zněly pouze kostelní zvony. Konat se bude také každoroční procesí z jeruzalémského Starého města do Betléma.

"Poutníci by se neměli bát přijít. Navzdory napětí je poutní trasa bezpečná a chráněná všemi ve Svaté zemi," řekl jeruzalémský latinský patriarcha Fuád Tval.

V bazilice Narození Páně postavené nad jeskyní, v níž se Ježíš údajně narodil, se bude konat vánoční mše.

Betlémská starostka Vera Bábúnová, která dohlížela na některé přípravy, si stěžuje, že Izrael svými bezpečnostními opařeními Betlém dusí. "Město míru žádný mír nemá," řekla.

Izraelci prý zabírají další území města k dostavbě bariéry oddělující Západní břeh od Izraele a schválili výstavbu dalších 890 bytů v židovské osadě Gilo, která je v těsném sousedství města. Bábúnová je sice sama křesťanka, ale souhlasí s rozhodnutím palestinské samosprávy letošní oslavy utlumit.

"O Vánocích slavíme život, ale letos musíme ukázat respekt ke smrti," řekla.

Palestinští aktivisté na náměstí Jesliček vztyčili "strom vzdoru", který sestává z kmene olivovníku vyvráceného izraelskými buldozery a ozdobeného izraelskými prázdnými patronami slzného plynu. "Jediné, co si na Vánoce přejeme, je ukončení izraelské okupace," řekla jedna z aktivistek Marva Farardžíová.

Na jindy turisty obléhaném náměstí Jesliček před bazilikou se objevila skupina turistů ze Singapuru a průvodce ji rychle vedl do nitra kostela a k jeskyni pod ním. "Většinou se tady čeká tři hodiny," řekl průvodce.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

-->