Izrael schválil zákon, který má podle kritiků chránit premiéra

Izrael schválil zákon, který má podle kritiků chránit premiéra
Autor: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Benjamin Netanjahu a Sebastian Kurz
28 / 12 / 2017, 07:30

Izraelský parlament dnes po dlouhé debatě schválil zákon, který zabrání policistům zveřejňovat výsledky jejich vyšetřování a vydávat doporučení, zda vyšetřované obvinit či nikoliv. Informovala o tom agentura Reuters. Podle opozičních zákonodárců vládní strany normu prosadily ve snaze pomoci premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi, který čelí obvinění z korupčního chování.

Na základě zákona, který izraelští poslanci schválili poměrem hlasů 59 ku 54, nebudou moci policisté po skončení vyšetřování oznámit, zda našli dostatek důkazů proto, aby bylo vzneseno obvinění. O výsledcích svého vyšetřování tak nebudou moci informovat do doby, než o obvinění rozhodnou státní zástupci.

Podle opozice je cílem zákona otupit sílu demonstrací, na kterých lidé už několik týdnů volají po odchodu premiéra Netanjahua. Ten se již nejméně sedmkrát podrobil výslechu v souvislosti se dvěma korupčními kauzami. V první premiér čelí podezření ohledně přijímání darů od bohatých podnikatelů, druhá se týká ovlivňování médií.

Netanjahu, který je premiérem Izraele od roku 2009 a funkci zastává už čtvrté volební období, veškerá obvinění odmítá. Označuje se za oběť kampaně, která ho má odstavit od moci.

Dnes přijatý zákon sám Netanjahu na počátku prosince obhajoval. Podle něj jde o způsob, jak zabránit policii ve zveřejnění informací, které by mohly poškodit i nevinné lidi. V šedesáti procentech případů, kdy policie doporučí obvinit vyšetřované, státní zástupci nakonec rozhodnou, že k tomuto kroku nepřistoupí, uvedl izraelský premiér.

Ve snaze odvrátit podezření z vytvoření zákona šitého jemu na míru Netanjahu na počátku prosince rovněž vyzval, aby se norma nevztahovala na vyšetřování vedená proti němu. V konečné podobě zákona skutečně stojí, že se nebude vztahovat na vyšetřování, která předcházela jeho schválení.

Opozici ovšem tento ústupek neobměkčil. "Tento zákon byl sepsán jen kvůli vyšetřování Netanjahua," je přesvědčen předseda Strany práce Avi Gabai. "Nevíme, jaká vyšetřování mohou být vedena v budoucnosti," dodal.

Podle izraelských médií by mohla policie po uzavření Netanjahuova vyšetřování už v lednu doporučit státním zástupcům, aby premiéra obvinili. Pokud by tak učinila, přálo by si podle nedávného průzkumu více než 60 procent Izraelců, aby Netanjahu odstoupil. Premiér ale před časem uvedl, že v případě doporučení ze strany policie rezignovat nehodlá. 

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace