Izrael se cítí ohrožen íránskou přítomnosti u svých hranic

Izrael se cítí ohrožen íránskou přítomnosti u svých hranic
Autor fotografie: redakce|Popisek: Horká blízkovýchodní půda
11 / 02 / 2018, 14:45

Narušením izraelského vzdušného prostoru íránským dronem došlo k odvetné operaci. Při ní izraelské letectvo přišlo o jednu stíhačku F 16, která byla sestřelena. Následně nechala izraelská vláda uzavřít mezinárodní letiště v Tel Avivu.

Po včerejším vyhrocení situace na Blízkém východě izraelský ministr pro tajné služby Jisrael Kac řekl, že Izrael dal útoky najevo, že nehodlá tolerovat íránskou vojenskou přítomnost ve své blízkosti a že bude nadále rozhodně reagovat na jakoukoli další provokaci. Premiér Benjamin Netanjahu v té souvislosti prohlásil, že izraelské letectvo zasadilo Íránu útokem na jeho cíle v Sýrii těžkou ránu. Budeme dál útočit na všechny, kteří se pokusí zaútočit na nás. Je to naše politika a tak to zůstane, řekl Netanjahu po zasedání vlády.


Psali jsme: Situace na Blízkém východě se dál vyostřuje. Izrael uzavřel letiště


Podle vyjádření armády bylo při izraelské odvetě zasaženo íránské stanoviště, odkud byl vyslán dron, další čtyři íránské pozice a osm syrských. Oni i my víme, co jsme zasáhli; dáme jim nějaký čas, aby to strávili a pochopili, jak jsme věděli, že máme zaútočit právě tam. Šlo o utajované pozice, ale my máme tajné služby a víme, co se tam děje. Včera jsme to dokázali," vzkázal do Sýrie ministr Kac.


Izraelští komentátoři upozorňují, že je to poprvé, co se proti sobě dostaly do střetu na syrském území Izrael a Írán, který je spojencem Assadova režimu. K uklidnění situace dnes rovněž vyzvalo ruské ministerstvo zahranačí.


Nepřehlédněte na Security magazínu: Testy - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více


Zdroj: ČTK

Tagy článku