Izrael sestřelil íránsky dron vyslaný ze Sýrie, přišel o stíhačku

Izrael sestřelil íránsky dron vyslaný ze Sýrie, přišel o stíhačku
Autor fotografie: MathKnight – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0|Popisek: F-16I „Sufa“
10 / 02 / 2018, 08:00

Damašek/Jeruzalém - Syrská protivzdušná obrana dnes zasáhla proti izraelskému útoku na syrskou základnu a zasáhla několik letadel.

S odvoláním na syrskou armádu to oznámila syrská státní televize. Izraelská armáda tvrdí, že sestřelila íránské bezpilotní letadlo a útočila na íránské cíle v Sýrii, odkud bylo letadlo vysláno nad izraelské území. Přiznala také, že v souvislosti s touto operací se na severu Izraele zřítil stíhací letoun F-16.

Piloti se stačili evakuovat a jsou v pořádku. Kvůli palbě ze Sýrie se na severu Izraele rozezněly varovné sirény.

Mluvčí izraelské armády řekl, že jde o "závažné narušení izraelské svrchovanosti, za niž nese odpovědnost Írán".

Podle syrského armádního zdroje "brzo ráno izraelský nepřítel zaútočil na jednu ze základen v centru Sýrie, protivzdušná obrana na to zareagovala a zasáhla víc než jedno letadlo".

Izrael se drží stranou bojů v Sýrii a v minulosti zasahoval povětšinou jenom proti libanonskému Hizballáhu, který patří stejně jako Írán a Rusko ke spojencům syrského režimu. Izrael chce Hizballáhu zabránit dozbrojovat se íránskou raketovou technikou.

Autor: ČTK

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace