Izrael sestřelil íránsky dron vyslaný ze Sýrie, přišel o stíhačku

Izrael sestřelil íránsky dron vyslaný ze Sýrie, přišel o stíhačku
Autor fotografie: MathKnight – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0|Popisek: F-16I „Sufa“
10 / 02 / 2018, 08:00

Damašek/Jeruzalém - Syrská protivzdušná obrana dnes zasáhla proti izraelskému útoku na syrskou základnu a zasáhla několik letadel.

S odvoláním na syrskou armádu to oznámila syrská státní televize. Izraelská armáda tvrdí, že sestřelila íránské bezpilotní letadlo a útočila na íránské cíle v Sýrii, odkud bylo letadlo vysláno nad izraelské území. Přiznala také, že v souvislosti s touto operací se na severu Izraele zřítil stíhací letoun F-16.

Piloti se stačili evakuovat a jsou v pořádku. Kvůli palbě ze Sýrie se na severu Izraele rozezněly varovné sirény.

Mluvčí izraelské armády řekl, že jde o "závažné narušení izraelské svrchovanosti, za niž nese odpovědnost Írán".

Podle syrského armádního zdroje "brzo ráno izraelský nepřítel zaútočil na jednu ze základen v centru Sýrie, protivzdušná obrana na to zareagovala a zasáhla víc než jedno letadlo".

Izrael se drží stranou bojů v Sýrii a v minulosti zasahoval povětšinou jenom proti libanonskému Hizballáhu, který patří stejně jako Írán a Rusko ke spojencům syrského režimu. Izrael chce Hizballáhu zabránit dozbrojovat se íránskou raketovou technikou.

Autor: ČTK

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

Tagy článku