Izrael tvrdě zakročuje proti teroristům a likviduje jejich domy

Izrael tvrdě zakročuje proti teroristům a likviduje jejich domy
Autor fotografie: eretz.cz, mluvčí IDF|Popisek: Zbourání domu teroristy Halabiho
10 / 01 / 2016, 18:00

Tvrdé zákroky proti teroristům kritizují mezinárodní organizace na ochranu lidských práv.

Izraelská armáda v součinnosti s pohraničníky dnes ve vesnici Surda u Ramalláhu zbořila dům člena teroristické organizace Islámský džihád Muhanda Šafika Halabiho, který  loni v říjnu bezdůvodně pobodal židovskou rodinu, která byla na cestě ke Zdi nářků, a pistolí, kterou ukradl jednomu z pobodaných postřelil dalšího muže a dítě v kočárku. 

Zbourání domu teroristy Halabiho se uskutečnilo tři měsíce po teroristickém činu, když Nejvyšší soud dal k jeho zbořeni povolení. Akci zabezpečovaly pluky IDF „Šaked“ a „Necach Jehuda“ a Pohraniční stráž. Zdroj: eretz.cz

Podobný případ se stal v Izraeli také v říjnu, kdy 22-letý Muhammad Shamasne nastoupil do autobusu v Jeruzalémě a bodl vojáka izraelské armády. Nejdřív se ho pokoušeli zneškodnit cestující a nakonec byl policií zastřelen. 

Matka zastřeleného teroristy na dotaz novinářky, zda se bojí, že by Izrael mohl v reakci na tento útok zbourat dům jejího syna, odpověděla, že od úřadů dosud obdržela demoliční výměr, ale s úsměvem prohlásila "Nás neodstraší žádné hrozby. Nechte zničit domy i mých synů Mu'tasima a Yousufa. Oni budou stejně umučeni. Ale pokud jde o mě ... tento nůž mám schovaný pro Izrael!" 

Není to ani poprvé ani naposled, kdy Izrael tímto způsobem reaguje na teroristické činy páchané na Židech. Podle studie po názvem „Counter-Suicide-Terorism: Evidence from House Demoliton“, kterou provedli společně vědci z americké Northwestern University a Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, způsobují demolice domů, které mají potencionální teroristy odradit od dalších útoků,  „okamžité a signifikantní snížení v počtu sebevražedných útoků“. Zdroj: ztis.cz, 11.12.2014

Na základě Regulace 119 Obranných (nouzových) regulací britské správy z r. 1945 mohou být domy demolovány na základě podezření z nezákonných činů. Podle USA a organizací na ochranu lidských práv postupuje Izrael v rozporu s mezinárodním právem a Ženevskými konvencemi a je za tyto demolice opakovaně kritizován.

„Jediná země, které se IS bojí, je Izrael. Řekli mi, že vědí, že izraelská armáda je na ně příliš silná,“ řekl Jürgen Todenhöfer v rozhovoru pro britský židovský on-line magazín Jewish News. Území Izraele podle něj není zahrnuto do plánu „první fáze“ kolonizace Blízkého východu. Informaci dnes zveřejnil server novinky.cz. „Jsou přesvědčeni, že americká i britská pozemní vojska porazí, protože nemají žádné zkušenosti s městskou guerillovou válkou nebo s teroristickými metodami. Zato vědí, že Izraelci jsou velmi drsní, co se týče boje proti guerillám a teroristům,“ řekl německý novinář.

 

Tagy článku