Izrael v plamenech. Vláda oznámila, že jde o teroristický útok

Izrael v plamenech. Vláda oznámila, že jde o teroristický útok
Autor fotografie: Screenshot
25 / 11 / 2016, 12:30

AKTUALIZOVÁNO / K odpovědnosti za požáry v Izraeli se přihlásila palestinská odnož teroristické organizace Al-Kájda.

18:45 / Militantní skupina napojená na Al-Kájdu se přihlásila k odpovědnosti za rozpoutání požárů v izraelském městě Haifa, které muselo opustit desetitisíce lidí. Palestinská saláfistická skupina Ma’sadat al-Mujahideen už dříve požadovala, aby se "židé vrátili odkud přišli, protože pro ně zde není místo" a vyhrožovali žhářskými útoky v Izraeli. Zdroj: independent.co.uk


 

12:30 / V Izraeli pokračuje úsilí uhasit požáry, které hoří od úterka na několika místech země. Podle izraelské televize ve čtvrtek večer v zemi hořelo na 200 místech. 

V pobřežní Haifě bylo evakuováno na 75.000 osob a dalších několik lidí na jiných místech. V noci na dnešek ministr pro vnitřní bezpečnost Gilad Erdan řekl, že je "situace pod kontrolou". Kvůli dýchacím potížím bylo ošetřeno 90 osob. Nemocnice zůstávají nadále v pohotovosti, jenom jedna osoba utrpěla zranění.

 

Původně se zdálo, že se jedná o ojedinělé připady v oblasti kolem Zichron Jaakov, Atlit, později v okolí Jeruzaléma. Potom se ale rozhořely požáry i v Haifě a zejména v oblasti hustě  obydlených čtvrtí na Karmelu. Ministr vnitřní bezpečnosti označil jako více než padesát procent požárů za žhářství. Zdroj: eretz.cz

Z celého Izraele se sjíždějí požární vozy do Haify. Na pomoc ze zahraničí přilétají letadla pro hašení požárů, tato letadla poslaly vlády Turecka, Ruska, Kypru, Řecka, Itálie a Bosny.

 

 

 

Klimatické podmínky jsou pro šíření ohně příznivé, je sucho a vane prudký vítr. Proto je také situace velmi vážná a celé čtvrti na Karmelu jsou evakuovány, což způsobuje velmi silnou dopravní paniku. Pro evakuované byly otevřeny kulturní domy a společenská centra. Haifský  přístav byl uzavřen. Z bezpečnostních důvodů  byla také evakuována Haifská univerzita.

Ministr financí Moshe Kahlon ráno 25. listopadu oznámil, že poškození budou odškodněni jako oběti teroristického útoku, potvrdil tak slova předsedy vlády. Znamená to, že vláda přebere náklady na odškodnění za zničený majetek.

V Haifě to znamená asi 700 domů či bytů, které byly teroristickými žhářskými útoky zničeny. V dalších místech se také jedná o desítky domů, například v Zichron Jaakov, Bejt Meir u Jeruzaléma a mnoho dalších.

V Haifě je dosud více než 75000 evakuovaných.  Bylo zatčeno již více než 12 žhářů, většinou mladistvých. Například zcela zničená vesnice Bejt Meir byla podpálena dvěma obyvateli palestinské autonomní správy. Na druhou stranu při hašení požáru v Haifě pomáhají i čtyři hasičské vozy z Šchemu (Nablus).


Zdroj: eretz.cz

Tagy článku