Izrael věnoval Jordánsku vrtulníky Cobra na boj s teroristy z IS

Izrael věnoval Jordánsku vrtulníky Cobra na boj s teroristy z IS
Autor fotografie: Israel Defence Force|Popisek: Cobra
26 / 07 / 2015, 11:30

Jedná se o stroje AH-1E/F a Izrael tak chce posílit ochranu hranic Jordánska.

Izrael věnoval své přebytečné útočné vrtulníky Bell AH-1 Cobra Jordánsku, sdělila agentura Reuters 23. července. Jedná se o přibližně 16 strojů AH-1E/F, které izraelské letecké síly v roce 2013 vyřadily, posléze znovu vybavily a předaly Jordánsku. Celý transfer musel být samozřejmě posvěcen USA.

Jordánsko už provozuje svých 12 Cober AH-1F, na základně Zarqa, severovýchodně od hlavního města Amman, jedná se o 10. a 12. letku Royal Jordanian Air Force. Bývalé izraelské Cobry se zapojí do služby ochrany hranic se Sýrií a Irákem, kde budou nasazeny proti možným vpádům sil Islámského státu.

Podle zprávy zdroje, který má bližší informace o této dohodě, budou některé izraelské Cobry použity jako zdroje náhradních dílů, nebudou tedy do bojů  nasazeny všechny.

Ve zprávě nebylo uvedeno, jak jsou bývalé izraelské vrtulníky vyzbrojeny, ty stávající jordánské nesou rakety vzduch-země  BGM-71A TOW a dělo ráže 20 mm Gatling.

Převod Cober do Jordánska je součástí plánu USA na přípravu jordánských sil pro boj s IS. V roce 2013 takto USA zařídily převod šesti lehkých turbovrtulových útočných letounů IOMAX AT-802 ze Saúdské Arábie.

Jordánsko kormě těchto sil provozuje na svých hranicích i dva letouny typu gunship Airbus AC-235, nebo osm strojů Cessna C208B a jeho letecké síly jsou tak jedny z nejsilnějších na Středním východě.

Zdroj: IHS Jane´s

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.