Izrael zavádí nová bezpečnostní opatření kvůli stupňujícímu se násilí

Izrael zavádí nová bezpečnostní opatření kvůli stupňujícímu se násilí
Autor fotografie: „Western-wall-plaza“ od No machine-readable author provided. Amoruso~commonswiki assumed (based on copyright claims). – No machine-readable source provided. Own work assumed (based on copyright claims).. Licencováno pod CC BY-SA 2.5 via Wikimedia Commons |Popisek: V Jeruzalémě není od začátku října bezpečno
14 / 10 / 2015, 16:30

Izraelské ozbrojené síly zpřísnily bezpečnostní opatření v Jeruzalémě v reakci na násilnosti, při nichž zemřelo několik desítek lidí.

Dnes byla uzavřena část východního Jeruzaléma a navýšeny byly i počty policistů v ulicích. Policejní mluvčí Luba Samri uvedla, že policejní opatření reagují na vlnu teroru a pobodání, ke kterým došlo od počátku října a mají do ulic navrátit řád a pořádek. Tyto kroky přišly den po té, kdy americký ministr zahraničních věcí John Kerry avizoval svou cestu na Střední východ, aby pomohl uklidnit situaci. Co tím přesně ministr míní, ale nespecifikoval.

Izraelský premiér Benjamin Netanyahu řekl: "Dnes jsme rozhodli o řadě důrazných kroků v boji proti terorismu a pobuřování. Budou zavedeny, co nejrychleji to půjde.

Policisty doplní armáda a hlídky tak budou posíleny o zhruba 300 ozbrojenců, kteří budou dohlížet na bezpečnost v dopravě. K několika útokům totiž došlo v autobusech nebo na autobusových zastávkách. V Jeruzalémě bylo mobilizováno celkem 1600 policistů. Premiér také vyzval palestinského vůdce Mahmúda Abbáse, aby zastavil podněcování k násilí zaměřenému na Chrámovou horu v Jeruzalémě. Palestinci totiž začali bránit Židům v průchodu kolem mešit na hoře.

V konfliktech od počátku měsíce přišlo o život zhruba osm Izraelců a 30 Palestinců.  Včera, během "krvavého dne", byli zavražděni tři Izraelci. Palestinci odpovědní za útok byli zlikvidováni a Izrael odmítl vydat těla útočníků jejich rodinám, aby nedošlo k jejich oslavě coby "mučedníků" a potažmo k demonstracím podněcujícím k dalším násilnostem.

Zdroj: CNN

Tagy článku