Izraelci zastřelili Palestince, který napadl nožem dva lidi

Izraelci zastřelili Palestince, který napadl nožem dva lidi
Popisek: Pohled na město Hebron
10 / 12 / 2015, 07:30

Izraelské bezpečnostní složky včera zastřelily Palestince, který v Hebronu na okupovaném Západním břehu Jordánu napadl nožem a vážně zranil izraelského vojáka a civilistu. S odvoláním na izraelskou armádu o tom informovala agentura Reuters. Večer došlo rovněž na Západním břehu u židovské osady Avnej Hefec k dalšímu útoku - neznámý útočník postřelil dva Izraelce z projíždějícího auta. Vojáci po pachateli pátrají.

K útoku v Hebronu prý došlo během "rutinní bezpečnostní kontroly". Při druhém útoku Izraelci cestovali autem, když na ně střelec vypálil z projíždějícího vozu. Jedna osoba byla zraněna vážně, druhá utrpěla lehká zranění. Oba incidenty jsou poslední z řady násilností, které trvají od konce září a mají na kontě životy více než 120 lidí.

Útoky ve větší míře začaly kvůli sporům o posvátná místa na jeruzalémské Chrámové hoře. Jsou tam dvě významné mešity a stával tam židovský chrám. V poslední době tam přicházelo stále více Židů, kteří mají podle dlouhodobého ujednání právo místo jenom navštěvovat, ale ne se tam modlit. Palestinci z rostoucího počtu příchozích, mezi nimiž byli také někteří členové izraelské vlády, usoudili, že Izrael chce dosavadní režim změnit a povolit tam i židovské modlitby, což by považovali za znesvěcení. Izraelská vláda tvrdí, že palestinské vedení k násilnostem přispívá tím, že je jednoznačně neodsuzuje.

Palestinci jsou zase toho názoru, že za násilím je ve skutečnosti situace, v níž Palestinci dlouhodobě žijí bez naděje získat vlastní stát. Rozhovory o mírovém řešení současné situace zamrzly v loňském roce. Navíc je pobuřují kroky Izraele, který i přes mezinárodní kritiku nadále buduje další židovské osady na Západním břehu.

Při útocích, při nichž Palestinci použili hlavně nože a auta, podle bilance agentury Reuters přišlo od 1. října o život 19 Izraelců. Mezi 106 palestinskými oběťmi je 66 lidí přistižených při útocích.


Zdroj: ČTK

Tagy článku