Izraelská armáda odhalila síť podzemních tunelů Hamásu

Izraelská armáda odhalila síť podzemních tunelů Hamásu
Autor fotografie: YouTube/screenshot/IDF
07 / 05 / 2016, 16:45

Izraelská armáda informovala o odhalení sítě tunelů a zatčení jednoho z jejích hlavních „architektů“.

V síti tunelů byly vybudovány dokonce kantýny, sprchy a odpočinkové místnosti.  Během výslechu  Maohammed Atounah (29) z Jabaliye v Gaze vypověděl detailně o stavbě tunelů, jejich využití a způsobu stavby. Informaci zveřejnil 5. května server eretz.cz

Atounah sloužil  ve vojenském křídle Hamásu – brigádách Izz a-Din al-Qassam po dobu deseti let. Byl zatčen v dubnu, když pronikl do Izraele ozbrojen dvěma noži. Mezi jiným se účastnil i přípravy výbušnin a jejich rozmístění s cílem poškodit vojenská stanoviště IDF na hranici s Gazou, plánoval také vraždy izraelských vojáků anebo civilistů. Hlavní specializací zatčeného teroristy, ale bylo plánování a stavba tunelů, které Hammás používá jako útočné strategické prostředky proti Izraeli.  


IDF zlikvidovala dlouhý tunel, který vedl podél bezpečnostního plotu mezi Gazou a Izraelem a ústil na izraelském území,  30 metrů od hranice.

Vypověděl o rozsáhlé síti tunelů ze severní Gazy, včetně technologických postupů stavby, jejich rozmístění a vchody v soukromých domech anebo institucích. Vedle toho informoval detailně o materiálech a způsobech stavby mnohdy velmi technicky náročných stavbách.

Popsal také cesty a východy z nichž by v případě války s Izraelem „elitní“ teroristé zaútočili. Atounah předal také jména operativců Hamasu s nimiž při svých aktivitách spolupracoval  a označil místa, kde jsou skladiště zbraní a další strategické lokace Hamásu.

Egypt buduje kolem Gazy vodní příkop. Kvůli islámským radikálům.

Atouna je pouze jeden z teroristů Hamásu, zadržovaných Izraelskou Hlavní bezpečnostní službou (ŠABAK). Výslechy těchto teroristů jsou pouze jednou z aktivit směřujících k odhalení tunelů vedoucích z pásma Gazy do Izraele. Krajský soud v Beer Ševě na tyto teroristy uvalil vazbu. 

Informace přichází po té, kdy došlo k ostřelování izraelských pozic na hranici Gazy minometnou palbou Hamasu a následném bombardování strategických cílů Izraelským letectvem.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace