Izraelská zkušenost říká, že plot může svobodu i chránit.

Izraelská zkušenost říká, že plot může svobodu i chránit.
23 / 11 / 2015, 13:45

Útočníci spojení s IS neútočí proto, že jsou muslimové, ani proto, že jsou frustrovaní. Chtějí vybudovat chalífát – nejen na Blízkém východě, ale i v Evropě.

V tomto světle je vzkaz „Naučte se žít za plotem“ na místě, i když se neposlouchá dobře,“ podotkl izraelský velvyslanec v ČR Gary Koren v rozhovoru pro časopis Týden. „Zcela rozumím, že otázka hranice je zvláště pro Středoevropany citlivá. Ale jedna věc, ze které se od nás evropské země v současné nelehké situaci učí, je vybudování bezpečnostního plotu na hranici s Egyptem na Sinaji,“ dodal. Informaci zveřejnil server ParlamentniListy.cz.

Gary Koren působí jako mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Státu Izrael v České republice od 3. září 2013, kdy předal prezidentu republiky své pověřovací listiny.

Stavba plotu byla dle izraelského velvyslance sice velice drahá, ale zamezuje snadnému přecházení hranic, které předtím nekontrolovatelně narušovaly až stovky lidí týdně. Oplocení prý navíc bylo nutné vystavět i proto, že na Sinaji operují teroristé z organizací, jako je al-Káida nebo Islámský stát.

Izraelský expert: Neexistuje „radikální islám“ ani „umírněný islám“

Předcházet teroristickým útokům se Izrael snaží i kontrolami na letištích. „Na příkladu ruského letadla, které zničila bomba na palubě, je to dobře vidět. Naše úřady dostávají mnoho stížností na to, že jim na letištích zevrubně prohlížejí zavazadla. Nevím, jaká jsou opatření v egyptském Šarm aš-Šajchu, ale pravděpodobně nejsou tak dobrá jako v Izraeli,“ míní Koren.

Jsme ve válce s islámem. Jenom západní liberálové to nepochopili.

Evropské země by dle jeho názoru měly investovat do zpravodajských služeb a posílení ochrany schengenského prostoru. „Je skoro neuvěřitelné, jak snadno se rizikové osoby mohly pohybovat po Evropě v rámci schengenského prostoru a shánět zbraně a výbušniny,“ diví se izraelský diplomat.

„Pořád je třeba myslet na to, že útočníci spojení s Islámským státem neútočí proto, že jsou muslimové, ani proto, že jsou frustrovaní. Chtějí vybudovat chalífát – nejen na Blízkém východě, ale i v Evropě,“ varuje Koren.

Spoluodpovědní za masakr ve Francii jsou také ti, kdo nesou odpovědnost za bezpečnost Evropanů, avšak svoji povinnost neplní.

Tagy článku