Izraelské letectvo testovalo v Řecku protiraketový systém S-300. Hledá jeho slabiny.

Izraelské letectvo testovalo v Řecku protiraketový systém S-300. Hledá jeho slabiny.
Autor fotografie: Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, Vitaly V. Kuzmin,|Popisek: S-300V air defence system at Engineering Technologies 2012 in Russia
06 / 12 / 2015, 15:00

Izrael potichu zkouší způsoby, jak porazit moderní obranný systém S-300, který Rusko používá v těchto dnech na Blízkém východě, a "který by mohl omezit schopnosti izraleského letectva v Sýrii nebo Íránu," uvedly včera vojenské a diplomatické zdroje.

Protiletadlový systém S-300 prodalo Rusko před 18 lety na Kypr, ale teď je umístěn na řecké Krétě, a byl aktivován letos v dubnu při společném vojenském cvičení řeckých a izraelských vzdušných sil. Izraelská armáda se zajímala především o technické možnosti radaru a jejich "obejití" nebo "oklamání." Řecko umožnilo testování systému minimálně jednou a to na přímou žádost USA, které jsou hlavním spojencem Izraele. Informaci zveřejnil server oann.com.

"Součástí vojenského cvičení, kterého se zúčastnila izraelská letadla, bylo přímé zapojení S-300 do akcí," uvedl jeden ze zdrojů, který poskytl informace agentuře Reuters pod podmínkou anonymity. Řecká i izraelská armáda odmítla potvrdit nebo vyvrátit jakékoliv testování nebo využívání S-300 kdykoliv během posledních pěti let. Řecké ministerstvo obrany jen uvedlo, že "V tomto okamžiku není S-300 v provozu."

Systém byl poprvé nasazen v době vrcholící studené války v roce 1979, a už tehdy mohl odhalit a zneškodnit letadla a balistické rakety do vzdálenosti až 300 km. Izrael opakovaně vyjadřoval znepokojení nad ruským plánem dodávat systémy do Íránu. 

Igor Sutyagin, ruský vojenský expert z Royal United Services Institute v Londýně, řekl, že pro Izrael byl výcvik a testování S-300 na Krétě "přesně to, co potřebuje" - tedy detailně prostudovat celý systém, včetně frekvencí radaru a jeho dosahu. Cílem Izraele je vyvinout takový systém, který S-300 obelstí a jeden signál bude několikrát replikován a napodobován, takže operátor radaru nebude mít možnost stanovit ten pravý cíl, proti kterému se má zaměřit. 

Ruský S-300 umístěný na Krétě zakoupil v roce 1997 Kypr, což vyvolalo velmi negativní reakci v Turecku, které je po několi desetiletí kyperským protivníkem. Pod tlakem Velké Británie a NATO musel kyperský prezident souhlasit s přemístěním radaru na Krétu a v roce 2007 byl formálně převeden řecké armádě. 

Foto: pod licencí  Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 UnportedVitaly V. KuzminS-300V air defence system at Engineering Technologies 2012 in Russia, //www.vitalykuzmin.net/?q=node/353

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace