Izraelský ministr obrany rezignoval kvůli Netanjahuovi

Izraelský ministr obrany rezignoval kvůli Netanjahuovi
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Izrael
20 / 05 / 2016, 13:45

Izraelský ministr obrany Moše Yaalon se hodlá stáhnout z politického života.

Izraelský ministr obrany Moše Yaalon v pátek oznámil, že rezignuje na svou funkci. Učinil tak proto, že prý cítil nedostatek důvěry v premiéra Benjamina Netanjahua, a z důvodu, že se z neoficiálních zdrojů dozvěděl, že bude brzy vyměněn.

Na svém facebookovém profilu zveřejnil Yaalon post, v němž píše, že ,,ve světle ztráty důvěry v předsedu vlády rezignuji na svou funkci ve vládě i v Knésetu (izraelském parlamentu) a stahuji se z politického života".

Netanjahu a Yaalon se v minulosti několikrát střetli v otázce role armády a odstupující ministr obrany nesouhlasil s názory premiéra, že by vojenské a armádní špičky neměly veřejně diskutovat o důležitých politických tématech.

Napětí mezi oběma politiky pak eskalovaly letos v březnu, kdy vedoucí představitelé armády kritizovali vojáka, který na zveřejněném videu zastřelil již zraněného palestinského vojáka. S vojákem se koná soud, když byl obžalován ze zabití. Zatímco Yaalon podpořil v tomto sporu armádu, zastánci tvrdé linie stojí dál za vojákem.

Podle posledních neoficiálních zpráv chce Netanjahu jmenovat do uvolněné funkce Avigdora Liebermana, který předtím zastával funkci ministra zahraničí. Ten však patří k těm, který v současné době spíše polarizuje izraelskou politickou scénu.

Zdroj: theepochtimes.com

Tagy článku