Izraelský prezident Rivlin na státní návštěvě v ČR: "Jste naším největším spojencem"

Izraelský prezident Rivlin na státní návštěvě v ČR: &quote;Jste naším největším spojencem&quote;
21 / 10 / 2015, 07:15

Izraelský prezident Reuven Rivlin dnes zahájí oficiální část návštěvy v Česku. Nejprve bude s vojenskými poctami přivítán na Pražském hradě, kde bude následovat jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

Praha 21. října (ČTK) - Do Prahy včera v podvečer přiletěl na oficiální návštěvu izraelský prezident Reuven Rivlin se svou manželkou Nechamou. V Česku zůstane do pátku, postupně se setká s předními českými ústavními představiteli. Navštíví také památník v Terezíně, kde uctí památku obětí druhé světové války. Jedním z témat Rivlinových jednání v Praze by mohla být zbrojní spolupráce.

Rivlin do Česka zavítá na pozvání prezidenta Miloše Zemana. Zeman s izraelským prezidentem bude jednat o společných projektech v oblasti bezpečnosti a o českých projektech v Izraeli v oblasti logistiky a železniční dopravy. Mluvit spolu budou i o povolební situaci v Izraeli a o tamní zhoršené bezpečnostní situaci.

Na otázku Hospodářských novin "Které země ve světě či v regionu dnes patří k přátelům vašeho státu? Jak byste si přál, aby tito přátelé argumentovali v mezinárodních institucích, jako je OSN, třeba pokud jde o uznání palestinské státnosti?" odpověděl izraelský prezident takto: 

"Izrael má po světě mnoho přátel. Často s nimi sice nesouhlasíme a debatujeme s nimi dopodrobna o vzájemných názorových rozdílech, ale to jen potvrzuje naše přátelství. Rád bych zdůraznil, že Česká republika patří k našim nejsilnějším spojencům v Evropě a na světě vůbec. Češi stáli za Izraelem od počátku a pomohli s výcvikem i vyzbrojením našich vojáků, kteří pak bojovali proti těm, co si přáli naší zkázu. To pokračuje až do dnešního dne v podobě podpory českého vedení Izraeli.

Šestasedmdesátiletý Rivlin je desátým izraelským prezidentem, v úřadu je od loňského července. V rámci své pravicové strany Likud je řazen spíše k nacionalistické části.

Česko platí dlouhodobě za jednoho z nejbližších spojenců židovského státu a obě vlády udržují nadstandardní dialog. Podle Rivlina jsou vztahy mezi ČR a Izraelem výjimečné. Při loňském setkání s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou v Izraeli ocenil pomoc Česka v minulosti při vzniku samostatného izraelského státu.

Jeruzalémský rodák Rivlin patří k jedné z nejstarších židovských rodin v Jeruzalémě, která do města přišla před osmi generacemi. Nejstarší známý člen rodu žil v 16. století ve Vídní a zemřel v roce 1559 v Praze.

Ve středu se izraelský prezident sejde ještě s předsedou Senátu Milanem Štěchem. Večer se na jeho počest na Pražském hradě uskuteční státní večeře. Ve čtvrtek Rivlina čeká schůzka s předsedou Sněmovny Janem Hamáčkem a premiérem Sobotkou. Společně se Zemanem navštíví česko-izraelský podnikatelský seminář.

Posledním izraelským prezidentem, který pobýval v ČR, byl Rivlinův předchůdce v úřadu Šimon Peres. Do Česka zavítal v březnu 2009.

Tagy článku