Jaderné hlavice na českém území II

Jaderné hlavice na českém území II
Autor: Milan Linhart / IRONCURTAIN|Popisek: Hlavní vchod do objektu JAVOR 51
24 / 06 / 2015, 07:00

Pokračování reportáže Radka Johna

Fakt, že na českém území byla uložena jaderná munice, byl i po listopadu 1989 mnohokrát zpochybňován. Přispělo k tomu i stanovisko ministerstva obrany, které standardně uvádí, že nedisponuje žádnou dokumentací, na základě které by bylo možné informaci o uložení jaderné munice na území bývalého Československa potvrdit.

Jaderné hlavice na českém území!

To je ovšem jen důkaz, že Sovětská armáda spravovala úložiště jaderné munice na československém území zcela samostatně, bez součinnosti s československou armádou. Po převzetí tří pevnostních bunkrů s vybudovanými skladišti pro jaderné zbraně v Bělé pod Bezdězem, u Bíliny na Teplicku a u Míšova v Brdech už na území, které koncem šedesátých let minulého století zabraly speciální jednotky Sovětské armády nesměl vstoupit, a také až do roku 1990 nevstoupil. Žádný občan Československa. V případě pevnostního bunkru se sklady jaderné munice v Brdech šlo přitom o území sto padesáti hektarů obehnané plotem a hlídané více než sto sedmdesáti sovětskými vojáky. Ti pro posílení legendy, že hlídají jen spojovací a kabelový útvar, rozhazovali občas kolem plotu radiosoučástky. Ani tito hlídači ovšem netušili, co vlastně hlídají. Do prostor technického zázemí bunkru smělo jen dvacet speciálně prověřených sovětských vojáků, kteří ovšem také netušili, co je uloženo za betonovými zdmi ve dvou skladištích jaderné munice. Tam mělo přístup pouze osm nejprověřenějších specialistů Sovětské armády. 

Krycí název objektu/ Foto: Milan Linhart

Pochybnosti, že v Československu byly uloženy jaderné zbraně, vyvrací dokumenty shromážděné Nadací železná opona. Především přísně tajná Dohoda o rozmístění jaderné munice na území Československé republiky, kterou nadace získala teprve před třemi lety. 

Dohoda o rozmístění jaderné munice na území Československé republiky

Pozoruhodná je i dobová zpráva CIA o skladech nukleárních zbraní ve východní Evropě. Ta přináší informaci o dvaceti třech sovětských skladovacích zařízeních, z nichž některé zcela jistě obsahují nukleární zbraně. Kromě jedenácti umístěných na sovětských taktických letištích zpráva upozorňuje na dvanáct samostatných zařízení. Sklady ve východní Evropě mohly podle zprávy CIA pojmout 370 až 1070 taktických nukleárních bomb a 1700 až 2900 hlavic pro Scud Frog. Státy Varšavské smlouvy tak byly v případě jaderného konfliktu v přímém ohrožení jako cíle preventivního nebo odvetného jaderného úderu.

zpráva CIA o skladech nukleárních zbraní ve východní Evropě

 Třetím klíčovým dokumentem je doklad o tom, že 18. 4. roku 1991 přiznal na tiskové konferenci v Moskvě mluvčí sovětského ministerstva zahraničních věcí Jurij Gremitskich, že sovětské jednotky rozmístěné v Československu disponovaly nevelkým množstvím jaderné munice, která byla odvezena v březnu roku 1990. Sovětští vojáci pak opustili prázdný pevnostní bunkr Javor 51 v červenci téhož roku.

Tisková zpráva 1991

 Autor: Radek John, foto: Milan Linhart IRONCURTAIN, linhart@certex.cz

 

 

 

 

 

Galerie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace