Jaderné zbraně USA a Ruska snadným cílem hackerů?

Jaderné zbraně USA a Ruska snadným cílem hackerů?
Autor fotografie: "Dnepr inside silo". Licensed under CC BY 2.5 via Wikimedia Commons|Popisek: Ilustrační foto
02 / 05 / 2015, 10:00

Před 25 lety skončila první studená válka, ale USA a Rusko mají tisíce nukleárních hlavic v pohotovosti. Ty mohou být odpáleny v řádech minut, pokud radar nebo satelitní systém zachytí útok. Co když bude falešný?

Právě bezpečnostní politika je to, co může být napadnutelné hackery, jak upozorňuje James E. Cartwright z organizace proti jaderným zbraním Global Zero. Cartwright volá po změně bezpečnostních politik na obou stranách. V dubnovém interview pro AP popsal, jak je systém obrany náchylný reagovat na falešné hrozby a vyslat jaderné hlavice na odplatu proti útoku, který neexistuje.

„Sofistikovanost kyberútoků se během poslední dekády exponenciálně zvyšuje, a je rozumné věřit, že hrozba se rozšiřuje i o systémy velení a řízení jaderných systémů. Byly už napadeny? Nevím. Je rozumné předpokládat, že to technicky je možné? Ano,“ řekl Cartwright minulé úterý pro New York Times.

Fakt, že zajištění jaderného arzenálu obou velmocí je hrozné, není nic nového. Stárne infrastruktura, vzdělávání obsluhy také není na valné úrovni. Rusko podle Cartwrighta dokonce nemá ani správnou satelitní infrastrukturu pro detekci startů nepřátelských raket. Zranitelnost stárnutím těchto systémů na obou stranách se stává celosvětovou odpovědností.

Zdroj: GIZMODO

Tagy článku