Popisek: Donald Trump
Jaderný arzenál USA je teď silnější a mocnější než kdykoli předtím, ale doufám, že ho nikdy nebudeme muset použít, napsal na twitteru americký prezident Donald Trump.
Podle agentury Reuters je to další varování Severní Koreji, aby nevyhrožovala Spojeným státům. Pchjongjang dnes oznámil, že "pečlivě zkoumá" možnost raketového útoku na americký tichomořský ostrov Guam. Ministr obrany James Mattis Severní Koreji vzkázal, aby se vzdala všech akcí, které budou znamenat konec jejího režimu a jež zničí její národ.
"Můj první rozkaz ve funkci prezidenta byl obnovit a modernizovat náš jaderný arzenál. Nyní je silnější a mocnější než kdykoli předtím," napsal Trump. "Doufám, že nikdy nebudeme muset tuto sílu použít. Nikdy ale nenastane doba, kdy nebudeme nejmocnějším národem na světě," dodal v dalším příspěvku.
Nejnovější slovní přestřelka začala, když Trump v úterý uvedl, že pokud bude KLDR Spojeným státům vyhrožovat, narazí na "ohnivou zlobu, jakou svět neviděl". Severní Korea reagovala oznámením o možnosti útoku na Guam. V jiném dnešním prohlášení severokorejské armády se uvádí, že armáda by mohla provést "preventivní operaci", pokud se objeví náznaky, že USA připravují provokaci.
Dnes ale americký ministr zahraničí Rex Tillerson slova šéfa Bílého domu mírnil s tím, že Trump se jen snažil vyslat silný vzkaz v jazyce, jemuž severokorejský vůdce Kim Čong-un porozumí. "Domnívám se, že Američané by měli v noci klidně spát, tato rétorika posledních dnů nás nijak zvlášť neznepokojuje," řekl Tillerson podle Reuters krátce předtím, než jeho letadlo přistálo na Guamu. Podle agentury AP se tam zastavilo kvůli doplnění paliva cestou z Malajsie do Washingtonu.
Mattis později Severní Koreu vyzval, aby se vzdala soutěžení v jaderném zbrojení. "Měla by zvážit jakékoli akce, které povedou ke zkáze jejího režimu a zničení jejího národa," sdělil ministr. Podle něj by se měl Pchjongjang přestat izolovat a vyvíjet jaderné zbraně.
Na výhrůžky mezi Washingtonem a Pchjongjangem dnes reagoval také generální tajemník OSN António Guterres. "Generálního tajemníka situace velmi znepokojuje a stupňování konfrontačních výroků ho trápí," sdělil mluvčí OSN Stéphane Dujarric.
K záležitosti se vyjádřil také ruský zástupce při OSN Vasilij Něbenzja, který doufá, že se USA zdrží veškerých provokací, jež by přiměly KLDR k nebezpečným akcím. "Vojenské řešení nepadá v úvahu. Velmi si přejeme, aby USA zachovaly klid a zdržely se všeho, co by mohlo druhou stranu vyprovokovat k činům, jež by mohly být nebezpečné," sdělil Něbenzja.
List The Washington Post v úterý navíc informoval o tom, že Severní Korea už vyvinula miniaturizovanou jadernou hlavici, kterou může být vyzbrojena balistická raketa. K takovému závěru prý dospěli analytici americké armádní rozvědky DIA. Je-li informace pravdivá, překročila by podle listu KLDR kritickou hranici, za níž se stává jadernou mocností.
Ostrou slovní přestřelku mezi Washingtonem a Pchjongjangem v úterý komentoval vlivný republikánský senátor John McCain, šéf senátního branného výboru. Vyjádřil pochyby, že se Trump k akci proti KLDR odhodlá. "Velcí vůdci" svým nepřátelům nevyhrožují, nejsou-li odhodláni jednat, řekl McCain arizonské rozhlasové stanici KTAR News.
Guvernér Guamu Eddie Calvo dnes řekl, že severokorejská prohlášení nejsou žádnou hrozbou. Ostrov je podle něj připraven na "každou eventualitu" a bránit ho jsou připraveny strategické obranné prostředky USA. "Guam je americké území... nejsou tu jen vojenská zařízení," citovala guvernéra agentura Reuters.
Guam, nejjižnější ostrov tichomořského souostroví Mariany, je autonomní území USA. Žije tu necelých 200.000 lidí. Na ostrově je námořní a letecká základna amerických ozbrojených sil.
Calvo ve videoklipu na sociálních sítích ujistil spoluobčany, že je v kontaktu s Bílým domem. Byl prý ujištěn, že úroveň ohrožení ostrova se nijak nemění.
Autor: ČTK