Jaderný konflikt supervelmocí by podle Putina nikdo nepřežil

Jaderný konflikt supervelmocí by podle Putina nikdo nepřežil
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: jaderný výbuch
07 / 06 / 2017, 12:00

Jadernou válku mezi Ruskem a Spojenými státy by podle ruského prezidenta Vladimira Putina ,,nikdo nepřežil". Putin současně v rozhovoru s americkým režisérem Oliverem Stonem prohlásil, že neztrácí naději na zlepšení vztahů s USA. ,,To je možné vždy, dokud nás neodnesou v bílých trepkách na hřbitov," poznamenal.

Úryvek z rozhovoru zveřejnila televize Showtime, která celé interview odvysílá ve čtyřech dílech mezi 12. až 15. červnem. V předchozích úryvcích Putin vyprávěl, jak navrhoval americkému prezidentovi Billu Clintonovi popřemýšlet o vstupu Ruska do Severoatlantické aliance, anebo hájil přeběhlíka z amerických tajných služeb Edwarda Snowdena, že není zrádce.

Putin podle serveru Variety.com během přípravy rozhovoru se Stonem zhlédl černou komedii režiséra Stanleyho Kubricka Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu, jejímž tématem je právě jaderný konflikt mezi USA a Sovětským svazem, vyvolaný paranoidním generálem. Film, natočený v roce 1964, se stal kultovní satirou na studenou válku.

,,V 'horké' válce by USA vyhrály?" zeptal se Stone. ,,Myslím, že by to nikdo nepřežil," odpověděl Putin podle ruských agentur.

Putin na Kubrickově filmu mimo jiné ocenil předvídavost režiséra i z technického hlediska. ,,Od těch dob se toho moc nezměnilo. Jediný rozdíl tkví v tom, že moderní zbraňové systémy jsou ještě dokonalejší a složitější. Ale myšlenky odvetného úderu a nemožnosti kontroly jsou nadále přesné. Je to ještě složitější, ještě nebezpečnější," řekl ruský vůdce.

Stone po projekci filmu daroval Putinovi DVD s filmem. Putin se pak vrátil, aby Stoneovi ukázal, že dostal jen obal, ve kterém DVD chybí. ,,Typický americký dárek," zažertoval Putin podle serveru Newsru.com.

Ruský prezident v rozhovoru také kritizoval NATO, které podle něj jen ustavičně hledá nepřítele, aby obhájilo svou existenci, přestože už zanikl Sovětský svaz a sovětský blok.

Stone se také Putina zeptal, zda by měl problém se na ponorce osprchovat s gayem? ,,Nešel bych s ním do sprchy," řekl Putin s vysvětlením, že by totiž nechtěl dotyčného "provokovat".

,,Ale jak víte, jsem mistr juda a (bojového sportu) samba. Jako hlava státu věřím, že mou povinností je bránit tradiční a rodinné hodnoty. Proč? Protože z homosexuálních svazků nebývají dětí," řekl a dodal, že podpora porodnosti a rodin v Rusku neznamená přivolení s "pronásledováním kohokoliv".

Recenzent serveru The Daily Beast vyjádřil politování, že interview s Putinem nedělal někdo kritičtější než Stone, který Putina opěvoval již ve svých předchozích dílech, a tak nový čtyřdílný seriál není ničím víc než polidšťováním uctívaného hrdiny a zatracováním Ameriky - a někdejší důstojník KGB se v nabídnutém prostoru ,,otáčí více než Trumpův příčesek v tornádu".

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace