Jaderný terorismus - Rusové chtějí ukrýt tanky a zbraně v jaderné elektrárně

Jaderný terorismus - Rusové chtějí ukrýt tanky a zbraně v jaderné elektrárně
Autor fotografie: Ralf1969 – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0|Popisek: Záporožská jaderná elektrárna
21 / 07 / 2022, 08:00

Rusové plánují skladovat zbraně a výbušniny přímo ve strojovnách největší evropské jaderné elektrárny v Enerhodaru na Ukrajině, uvedl koncern Enerhoatom.

Podle koncernu to bude představovat vážné ohrožení jaderné bezpečnosti.

"Armáda Ruské federace požaduje po správě ukrajinské jaderné elektrárny otevření strojoven 1., 2. a 3. bloku Záporožské jaderné elektrárny, aby tam mohl být umístěn celý vojenský arzenál," varuje Enerhoatom. “ Plánují zavést do strojovny tanky, nákladní auta, zbraně s municí. Po umístění techniky tam Rusové zablokují přístup hasičů ke třem pohonným jednotkám. A v případě požáru, jehož riziko se mnohonásobně zvýší, bude extrémně problematické jej uhasit, protože specializovaná doprava prostě nebude schopna vyjet nahoru,“ uvádí ve svém prohlášení Enerhoatom.

Společnost upozornila, že ruští vojáci porušují všechny normy a požadavky na jadernou a radiační bezpečnost jaderné elektrárny.

Enerhoatom vyzývá mezinárodní společenství, aby přijalo veškerá možná opatření k osvobození elektrárny od nepřítele, protože jde o bezpečnost nejen Ukrajiny, ale i celého světa.

Už na konci června koncern Enerhoatom upozornil na nesmyslné riskování ruské armády, když byla videokamerami zachycena ruská řízená střela nízko na touto jadernou elektrárnou.

 

Zdroj: tvp.info, Telegram

Tagy článku