Jágrův gól, jak jej vidí videotrenér. Českým hokejistům při analýze zápasů na MS 2015 pomáhá speciální kamerový systém

Jágrův gól, jak jej vidí videotrenér. Českým hokejistům při analýze zápasů na MS 2015 pomáhá speciální kamerový systém
Autor fotografie: Axis Communications|Popisek: záběry kamery AXIS gólu Jaromíra Jágra
15 / 05 / 2015, 18:15

Společnost Axis Communications ve spolupráci s agenturou Amden dnes uveřejnila unikátní záběry z utkání Česko - Finsko pořízené speciálním kamerovým systémem, který má k dispozici český hokejový tým pro účely analýzy hry.

Společnost Axis Communications, největší světový výrobce IP kamer, a česká produkčně-marketingová agentura Amden spojily své síly při instalaci speciálního videoanalytického systému pro český hokejový tým. Širší řešení bylo vyvinuto v partnerství se společností SAP a vědci z ČVUT, jeho podstatnou součástí jsou pak síťové kamery AXIS s vysokým rozlišením, které detailně monitorují celou hrací plochu.

Součástí širšího videoanalytického řešení, které vyvíjí společnost Amden, jsou IP kamery AXIS instalované na strategických místech sportovní haly. Kromě běžných televizních záběrů se pro analytické účely používá záznam z několika síťových kamer s rozlišením 4K Ultra HD, které po integraci do jediného panoramatického videa poskytují zároveň celkový přehled a zároveň možnost přiblížení detailu, a to v každém okamžiku hry.

Instalované kamery AXIS v O2 aréně

Kromě toho, že kamery poskytují data pro zpracování herních statistik, slouží také videotrenérovi ČSLH Janu Procházkovi a celému týmu k detailnímu přehledu o tom, co se v daném okamžiku hry přesně dělo. V hale O2 Areny byly proto instalovány kamery AXIS P1428 s rozlišením 4K Ultra HD. Záběry z několika těchto kamer se pak integrují do jediného videa, které je zároveň panoramatické a zároveň v každém okamžiku poskytuje neuvěřitelný detail.

Nic se neztratí ani na chvíli

Dnes uveřejněné záběry gólu Jaromíra Jágra z 56. minuty čtvrtfinálového zápasu Česko – Finsko ukazují, v čem spočívá výhoda speciálního záznamu ve vysokém rozlišení. Běžně se totiž videotrenér může spolehnout pouze na televizní kamery, které mu dodají stejné informace, jaké mají běžní diváci. V těchto záznamech často chybí podstatné informace o pohybu na ledě v místech, která se zrovna ocitla mimo záběr. Několik pevně instalovaných IP kamer s rozlišením 4K Ultra HD integrovaných v systému však zachytí vše, jak panoramatický pohled, tak detailní situaci na ledě v každém okamžiku.

„Odezva, kterou máme od týmu trenérů českého hokejového týmu, je zatím velmi dobrá, a náš videosystém se v praxi osvědčuje,“ říká Erik Elmer, obchodní ředitel společnosti Amden. „Celé řešení pro videoanalýzu instalované pro český tým na MS 2015 je tak trochu z oblasti sci-fi, a to hned v několika ohledech. Jednak dokážeme díky IP kamerám sbírat statistická data ze hry plně automaticky, zatímco ve světě dosud použitá řešení vždy vyžadovala početný tým analytiků přímo v hledišti. Další věcí je právě extrémní rozlišení panoramatického obrazu. Na rozdíl od fotbalového či basketbalového míče je hokejový puk velmi malý, a přesně jej zachytit v každém okamžiku, a to v kontextu celé hrací plochy, to je stále úkol na samotné hraně dostupných technologií.“

„Moderní IP kamery mají čím dál vyšší rozlišení a na rozdíl od televizních kamer umožňují z obrazu okamžitě získat data pro další softwarovou analýzu. Na MS 2015 jsme nasadili špičkové kamery AXIS P1428, které díky strategickému rozmístění dodávají detailní obraz s rozlišením 4K Ultra HD. Záznam videa z jedné třetiny proto představuje asi 40GB dat, což odpovídá například 40 celovečerním filmům v běžném rozlišení,“ říká Richard Malíř, sales engineer ze společnosti Axis Communications.

Úspěch českého týmu v semifinále mistrovství světa 2015 bude záviset na více faktorech. Již nyní však je jisté, že v oblasti videokoučinku disponuje Česká republika nejpokročilejšími světovými technologiemi.

kamery AXIS P1428

Další informace o společnosti Axis Communications vám poskytnou:
Marek Pavlica, Regional Communications Specialist, Russia, CIS & Eastern Europe, Axis Communications
Telefon: +420 734 319 237, E-mail: marek.pavlica@axis.com
Ivan Sobička, Senior Consultant, TAKTIQ COMMUNICATIONS s.r.o.
Telefon: + 420 604 166 751, E-mail: ivan.sobicka@taktiq.com

Další informace o společnosti Amden vám poskytnou:

Erik Elmer, Business Director, Amden
Telefon: +420 602 226 249, E-mail: erik.elmer@amden.cz
Klára Synčáková, tisková mluvčí, Amden
Telefon: +420 602 318 404, E-mail: klara.syncakova@amden.cz

 

Tagy článku