Jak Američané pomohli stvořit Islámský stát

Jak Američané pomohli stvořit Islámský stát
Autor fotografie: EDITORIALS NEWS MUSIC ISIS IRAQ SYRIA TURKEY KURDS ISRAEL PALESTINIANS NSA CLIMATE CHANGE How the U.S. incubated ISIS in Camp Bucca|Popisek: Camp Bucca
07 / 06 / 2015, 10:15

AKTUALIZOVÁNO / Člen nejvyššího vedení Islámského státu odkryl tajemství jeho vzniku a fungování.

Informace, které 7. června přinesla TV NOVA v pořadu Střepiny, jsme našim čtenářům poskytli již 13. prosince loňského roku....

Jeden z vysokých představitelů Islámského státu, džihádista vystupující pod bojovým jménem Abú Ahmad, který se dal přemluvit k rozhovoru s blízkovýchodním zpravodajem Guardienu Martinem Chulovem, byl uvězněn v roce 2004 americkými vojáky v dnes už legendární věznici Camp Bucca v pouštní pevnosti v jižním Iráku. V této věznici byla Američany vězněna většina dnešních vůdců Islámského státu včetně Abú Bakra al-Bagdádího, současného lídra Islámského státu, nejhledanějšího teroristy světa.

Je to paradox. Vězni, Iráčané, kteří nesouhlasili s vojenskou přítomností Američanů, byli pozatýkáni americkými vojáky v řadě iráckých měst a vesnic a letecky přepraveni na jedno místo. Bez tohoto amerického zásahu by se pravděpodobně nikdy nesešli.

Dnešní situace v Sýrii a Iráku je tak přímým důsledkem chyby Američanů, kteří soustředili největší odpůrce Spojených států a zastánce Džihádu do několika věznic. Sedmnáct z pětadvaceti nejdůležitějších vůdců Islámského státu, kteří nyní vedou válku za obnovení Chalífátu, bylo uvězněno v amerických věznicích, kde se poznali navzájem, kde se postupně radikalizovali, kde začala vznikat současná ideologie Islámského státu přímo pod nosem Američanů.

Ti se budoucím vůdcům Islámského státu starali o jídlo, zajišťovali bezpečnost ve věznici a poskytovali tak budoucím vůdcům Islámského státu dostatek prostoru pro formulování jejich cílů a plánování jak je uskutečnit.

Vlekoucí se konflikt v Sýrii pak těmto vůdcům po letech poskytl prostor pro realizaci jejich ambicí, které v Iráku nebylo možné naplnit, tak jako ve zmatku, který v Sýrii zmítané ozbrojeným konfliktem vznikl.

„Kdyby nebylo amerického vězení v Iráku, nebylo by dnes Islámského státu. Vězení Bucca to byla továrna, která stvořila nás všechny i naši ideologii,“ říká Abú Ahmad.

Jak vznikal zárodek organizace Islámský stát v roce 2004 ve věznici Bucca?

„Napsali jsme si navzájem své adresy a telefonní čísla na vnitřní stranu gum, které držely naše boxerské šortky. Každý kdo byl důležitý, tam byl napsán. Když jsme vyšli ven, rozstřihali jsme šortky. Adresy a telefony byly tam. Dali jsme se dohromady přes telefon. Boxerky nám pomohly vyhrát válku.“

Foto: warincontext.org

Psali jsme také:

Islámská kolonizace světa?

Další děsivý vzkaz radikálů Islámského státu anglosaské civilizaci

Islamisté se prý zastaví až v Římě!

Varování před šířením ideologie džihádu v ČR

Islámská hrozba mění svět

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.