Jak bezpečně na vánoční on-line nákupy?

Jak bezpečně na vánoční on-line nákupy?
Autor fotografie: Sophos|Popisek: Ilustrační obrázek
29 / 11 / 2016, 11:45

Blíží se Vánoce, což jsou nejen svátky klidu a míru, ale také nákupů, které se čím dál častěji provádějí online a které představují velkou příležitost pro počítačové zločince. Společnost Sophos proto sestavila desítku tipů a rad, jak během vánočních nákupů ve světě internetu nespadnout do sítí kybernetických zločinců.

Čtěte pozorně a zkuste se zamyslet nad tím, kolik pravidel z následujícího seznamu vlastně dodržujete. 

1. Nepoužívejte jednoduchá hesla typu „123456“ – ta jsou sice snadno zapamatovatelná, ale počítačovým zločincům umožňují proniknout do vašeho účtu během zlomku sekundy. Zvolte si složitější heslo, nejlépe s kombinací velkých a malých písmen a číslic.
2. Nepodléhejte pokušení používat stejná hesla – odlišné přístupové údaje do různých systémů znamenají sice větší nároky na vaši paměť, ale nezapomínejte, že v případě získání hesla na jednom konkrétním e-shopu se zločinci otevřou dveře i ke všem ostatním vámi používaným obchodům. A v horším případě i k firemním aplikacím nebo internetovému bankovnictví.
3. Neukládejte si přístupové údaje do telefonu ani do e-mailu – pokud již používáte silné a rozdílné přihlašovací údaje, bylo by velkou chybou je ukládat do souboru ve vašem zařízení nebo si je posílat elektronickou poštou. Hackeři se k těmto údajům mohou za určitých okolností dostat snadněji, než si myslíte. Mnohem lepší je využívat některého z důvěryhodných správců hesel.
4. Neignorujte aktualizace – výzvy k aktualizacím počítače, telefonu či aplikací mohou být značně frustrující pro kohokoli z nás a je proto velmi pohodlné je ignorovat nebo odkládat na vhodnější okamžik. Jenže některé aktualizace mohou být opravdu důležité a mohou záplatovat bezpečnostní mezery.
5. Neotevírejte přílohy ani neklikejte na odkazy ve zprávách od neznámých uživatelů – touha zjistit, co se ukrývá za zajímavým odkazem nebo v neznámém souboru se zajímavým názvem, může být někdy opravdu velká. Bohužel mnohdy jde o zprávy se závadným obsahem, které jsou dnes stále populárnější – a bohužel i úspěšnější. Zkuste proto svoji zvědavost překonat a odkazy i přílohy v neočekávaných zprávách ignorovat.
6. Nereagujte na e-maily informující o podezřelých aktivitách na vašem účtu – v drtivé většině případů jde o podvod! Tyto zprávy jsou obvykle psány v anonymním duchu (vážený zákazníku) a jejich cílem je získat vaše přístupové údaje, přinutit vás k potvrzení nějakého úkonu (například k podepsání příkazu k úhradě) nebo k získání citlivých informací.
7. Nepoužívejte funkci „zapamatovat na tomto počítači“ – možnost automatického nebo trvalého přihlášení je sice pohodlná, ale současně představuje obrovské riziko. A to nejen v případě veřejně dostupných počítačů, stačí, aby se k vašemu zařízení na chvíli dostal kdokoli nepovolaný. Zvykněte si proto na fakt, že je lepší se ručně odhlašovat a funkci „zapamatování“ nevyužívat.
8. Nevěřte podezřele výhodným nabídkám aneb iPhony zdarma opravdu neexistují – předvánoční čas je sice spojený i s obdobím výhodných nabídek, ale současně i s příležitostmi pro počítačové zločince k upoutání vaší pozornosti. Používejte proto zdravý rozum a nejste-li si důvěryhodností prodávajícího skutečně jisti, vyhněte se možnému riziku obloukem.
9. Nezapomínejte kontrolovat pohyby na svém účtu a platební kartě – v těchto dnech je sice obtížné podrobně monitorovat všechny bankovní transakce, nicméně právě v období vánočních nákupů byste těmto kontrolám měli věnovat největší pozornost. A pokud zjistíte jakoukoli podezřelou aktivitu, ihned informujte svoji banku.
10. Nespoléhejte se pouze na svoji intuici a používejte aktivní ochranu – bohužel někdy mají počítačoví zločinci navrch a mohou vás i přes veškerou opatrnost přechytračit. Proto je důležité používat nějakou aktivní ochranu, například bezplatné bezpečnostní řešení Sophos Home. Tento produkt zajišťuje ochranu všech počítačů v domácnosti před malwarem, viry, ransomwarem i nakaženými weby. Využívá přitom stejné technologie, kterým důvěřují i profesionálové ve firemní sféře. A co víc, bezpečnost celé rodiny můžete nastavit z libovolného prohlížeče.

Autor James Lyne, Global Head of Security Research společnosti Sophos

Tagy článku