Jak bude pokračovat invaze na Ukrajinu?

Jak bude pokračovat invaze na Ukrajinu?
Autor fotografie: Google Maps, redakce|Popisek: Budou boje na Ukrajině pokračovat
03 / 04 / 2015, 07:00

Křehké příměří mezi Ukrajinou a Ruskem podporovanými povstalci může příští týden vzít rychle za své. Po Velikonočním pondělí mohou promoskevské síly zahájit jarní ofenzívu, která může trvat až do Dne vítězství.

Taková je předpověď bývalého generála a kandidáta na prezidenta Spojených států Wesleyho Clarka.

Den vítězství je pro Rusy velice významný, znamená porážku hitlerovského Německa. Plány na oslavy jsou velkolepé, chystá se ukázka moderních systému jako platforma Armata, demonstrujících technickou vyspělost ruské armády.

Clark se domnívá, že by pro Putina bylo úžasné dotáhnout své tažení do konce v okamžiku, kdy bývalí spojenci z 2.světové války jeho oslavy hodlají bojkotovat.

Podle Clarka si separatisté na příměří jenom hrají, a zatímco Ukrajina stáhla své těžké jednotky z frontové linie, oni je pouze ukryli někde poblíž. Zde je samozřejmě na místě otázka, zda existují satelitní snímky oblasti, které by jeho tvrzení prokázaly.

Proč OSCE, která situaci na frontě monitoruje nehlásí něco takového? Podle Clarka prostě selhali a nejsou schopni poskytovat nestranný monitoring situace. Navíc podle něj více než půlka pozorovatelů OSCE jsou ruští vojáci.

„Ukrajinci stáhli své těžké zbraně. Jsou tedy v nevýhodě, protože až začne útok, budou muset nejprve své zbraně přesunout do pozic, zatímco separatistické tam již budou,“ řekl Clark.

Tomuto pohledu na situaci nahrávají i zprávy o přesunu 22 separatistických tanků do oblasti a odpalům raket Grad na ukrajinské město Horlivka v neděli v noci. Podle ukrajinských zdrojů, byly tyto Grady v dodávce ruského humanitárního konvoje.

Předpověď Clarka pro příští kolo bojů je taková, že se separatisté pokusí dokončit co začali - a nebude se jednat jen o Mariupol. Logické bude propojení Krymu s Ruskem, protože jinak je ekonomicky neudržitelný a může se jednat i o celé další oblasti jako Luhansk a Doněck.

Zda se tato předpověď splní není jisté, ale 9.5.2015 budeme zcela jistě moudřejší.

Kdo je W.Clark

Wesley Kanne Clark, Sr., ( 23. prosince 1944 Chicago) je vysloužilý americký generál armády Spojených států. Studoval na Oxfordu a 2. července 1962 nastoupil na Vojenskou akademii ve West Pointu. Jeho vojenská kariéra trvala 34 let (1966–2000). Je nositelem Řádu britského impéria, Purpurového srdce, Prezidentské medaile svobody a mnoha dalších vojenských (amerických i mezinárodních), i společenských prestižních ocenění, mimo jiné např. Český kříž za zásluhy (I. třídy) ministra obrany ČR.

První vyznamenání si vysloužil ve Válce ve Vietnamu, jíž se účastnil od roku 1969. Po jejím skončení až do 90. let trávil prací pro Bílý dům a některých vedoucích postů v armádě. V této době též získal vzdělání z Command and General Staff College a National War College, kde získal další znalosti z oblasti vojenství a válečnictví. V 80. letech sloužil jako velitel výcvikových zařízení jako Fort Irwin Military Reservation nebo National Training Center, později působil v nejvyšším velení ve Sboru náčelníků štábů (Joint Chiefs of Staff) ve vedoucí pozici pro strategické plánování a politiku (Strategic Plans and Policy). Měl podíl na plánování účasti americké armády během Války v Bosně a Hercegovině.

Clark velel Operaci Spojenecká síla během války v Kosovu, během svého velitelského mandátu evropského nejvyššího spojeneckého velitelství NATO mezi lety 1997 a 2000.

Po odchodu z armády se Clark angažuje v politice, přičemž má blíže k demokratům než k republikánům. Ve volebním roce 2004 kandidoval na prezidenta USA, ale brzy se kandidatury vzdal ve prospěch Johna Kerryho, kterého preferoval. Ve stejné době založil stranu WesPAC: Securing America,[1] kterou využil k podpoře mnohých demokratických kandidátů.

2. března 2007, v rozhovoru s Amy Goodman, vypověděl, že 10 dnů po 11. září 2001 se při návštěvě Pentagonu dověděl o rozhodnutí vojenského a politického vedení administrativy George W. Bushe provést preemptivní útok na Irák bez jakýchkoli příčin či důkazů; a o pár dní poté o rozšíření tohoto plánu, které počítalo s invazí armády USA do sedmi zemí během následujících pěti let, kromě Iráku např. do Lybie, Sýrie a nakonec Íránu.

V současné době pracuje v administrativě Baracka Obamy jako zástupce předsedy skupiny lobbující pro využití bioethanolu, Growth Energy.

Zdroj:DefenseOne, Wikipedia

Tagy článku