Jak chce Petr Pavel přerozdělovat migranty? Nečekané spojenectví se Sergio Mattarrellou
foto: Presidenza della Repubblica / Public domain/Petr Pavel a Sergio Mattarella
Spolupráce mezi Itálií a Českou republikou vzrůstá. Země chtějí společně bojovat proti migrační krizi. Otázkou však zůstává, jak toho chtějí dosáhnout.
Petr Pavel, jenž se nově objevil na prestižním seznamu nejvlivnějších státníků Evropy portálu Politico, se setkal se svým italským protějškem Sergiem Mattarellou. „Itálie je naším významným partnerem, se kterým v posledních letech nacházíme stále více společných pozic. Týká se to všech hlavních problémů, které řešíme sami, ale i Evropa, jako bezpečnost, či důsledky migrace,“ prohlásil Pavel po jednání s prezidentem a Giorgií Meloniovou, předsedkyní vlády. Ze vzájemné spolupráce by podle Pavla měly těžit obě strany. Italskému zájmu o Česko mělo napomoci české předsednictví v Evropské komisi.
O návštěvě informovala samotná italská vláda, která chce dojednat veškeré migrační reformy do konce tohoto roku. Česko plánuje napomoci ochránit vnější hranice Evropské unie, a to vzhledem ke své aktuální zkušenosti s migrací s přílivem ukrajinských uprchlíků. Právě to by dle českého prezidenta mělo vést k uvědomění si, že se migrace nedá řešit na území jednotlivých států. „Musíme najít společnou evropskou politiku,“ komentoval Petr Pavel.

„V Česku je vůle přispět k ochraně vnějších hranic Evropské unie, k lepší readmisní politice, k tomu, že budeme sdílet břímě migrace,“ vysvětlil Petr Pavel v Římě. Země toho mají docílit řádnou připraveností na konkrétní pomoc, a to nejen financemi, ale i lidskými zdroji či potřebnými odborníky. Důležité podle něj tedy je společné dosažení konsenzu nad řešením, které pomůže s přicházejícími migračními vlnami.
Otázkou, která po tomto setkání zůstává, je však podoba tohoto spojenectví a postoj členských zemí Evropské unie. I když je Česká republika veřejně v této problematice nejvíce „západní" v rámci Visegrádské čtyřky, Evropou v poslední době otřásly například nedávné volby. Ty se uskutečnily v sousedním Slovensku a Polsku. Zatímco od v Polsku nastupujícího Donalda Tuska by se dala očekávat značná ochota potřesení si rukou vedoucí ke společnému konsenzu, u slovenského premiéra Roberta Fica je tomu naopak. Jak toho tedy chtějí na evropské půdě Petr Pavel a Sergio Mattarella dosáhnout?
Tagy