Jak Facebook umlčuje konzervativní názory

Jak Facebook umlčuje konzervativní názory
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Facebook
21 / 06 / 2021, 17:00

Sociální sítě nám zvláště v posledních letech ukázaly svoji odvrácenou tvář. Například tím, že mohou sloužit i ke snadnějšímu šíření nepravdivých informací či nenávistných příspěvků.

Zcela pochopitelným důsledkem proto bylo volání po důslednějším potírání nenávistného obsahu a nepravdivých informací (tzv. fake news). Jak ale říkal britský humorista Evelyn Waugh, každá dobrá myšlenka platí jen do určité míry. Nejinak je tomu i v případě potírání „toxického“ obsahu na sociálních sítích. Ani zdánlivě prospěšná činnost se neobešla bez řady excesů, které mohou škodit stejně jako nepravdivé nebo nenávistné příspěvky. Snaha řešit jeden problém dala vzniknout dalšímu problému.

Úskalí mazání příspěvků či celých profilů najdeme více. V lepším případě jde o zjevné omyly, jako bylo smazání stránky francouzského městečka s názvem Bitche. V tomto případě selhal algoritmus sociální sítě, který zaměnil název města s anglickou nadávkou. Nedorozumění se naštěstí nakonec vyřešilo a účet byl obnoven. Nemenší pochybnosti o zasahování Facebooku proti porušování pravidel vzbudilo i zablokování stránky Mezinárodní federace střeleckého sportu kvůli údajné propagaci zbraní. I tato záležitost se po týdnu vyřešila a stránka opět funguje.

Bohulibý záměr odstraňovat závadný obsah, lze velmi snadno zneužít jako záminku k mazání příspěvků vyjadřujících naprosto legitimní politické postoje. Přesvědčili jsme se o tom už vícekrát. Za zmínku stojí například Ron Paul, bývalý americký kongresman a několikanásobný prezidentský kandidát se sice svéráznými, ale nijak škodlivými postoji. Také on měl na čas zablokovaný facebookový účet. Jeho příspěvky prý měly opakovaně porušovat pravidla komunity. Podrobnější zdůvodnění toho, v čem představovaly jeho příspěvky problém, se ale nedozvěděl.

Problém se nevyhýbá ani Česku

Blokování účtů či příspěvků na Facebooku ze sporných nebo pochybných důvodů není věcí někde daleko od nás. Nevyhýbá se totiž ani českému internetu. V Česku byl odstraněný např. účet youtubera Ondřeje Tesárka známého jako Bratříček. Pokud znáte jeho podcasty a příspěvky, určitě víte, že zastává normální pravicové názory, které jsou běžně akceptované.

Ke smazání účtu Ondřeje Tesárka došlo už před dvěma roky. Máme zde ale jeden aktuální případ, který mě přiměl k napsání tohoto článku. Obětí gumových pravidel Facebooku se totiž nedávno stala Aliance pro rodinu. Opakovaně ji byly mazány takové příspěvky, ve kterých tato organizace prosazovala myšlenku, že děti potřebují mít za rodiče otce a matku, nikoliv stejnopohlavní pár. Příspěvky prý měly porušovat pravidla komunity.

Zaručená svoboda projevu je nepostradatelná pro existenci svobodné společnosti. Není proto možné být kvůli obhajobě stabilní rodiny s matkou i otcem takto cenzurován. Mazání příspěvků vyjadřujících legitimní postoje nemá absolutně nic společného s tolerancí! Jak správně připomněla sama zmíněná organizace, ti samí lidé, kteří bojují proti údajné cenzuře v Maďarsku, zároveň slaví, že chtějí smazat facebookový profil Aliance pro rodinu. Tolerance znamená akceptovat přítomnost odlišných názorů, což ale progresivním aktivistům zjevně nedochází.

Někteří samozřejmě můžou namítat, že majitelé sociálních sítí mají plné právo regulovat jeho obsah dle své libosti. Pokud jsou ale mazány např. i normální konzervativní názory, které sdílí nemalá část lidí, rozhodně to není dobrou vizitkou sociálních sítí. Vaporizace lidí a organizací s názory vnímanými progresivisty jako nepohodlné, škodí svobodě projevu a celé veřejné diskusi nejen na sociálních sítích, ale i kdekoli jinde!

Přeji hezký den a veselou mysl

 

Autor: Tomáš Zdechovský (europoslanec za KDU-ČSL)

Tagy článku

-->