Jak IS vymývá mozky dětem a jak je zabíjí

Jak IS vymývá mozky dětem a jak je zabíjí
Popisek: Děti jsou po výcviku IS přesvědčené, že zabíjet a nechat se zabít je správné. O to byl přesvědčený i Abu al Imar Omri, který se sám odpálil jako sebevražedný atentátník
20 / 02 / 2016, 11:00

Minulý týden zveřejnil Islámský stát (IS) video, ve kterém jedenáctiletý Abu al Imara Omri v pokleku líbá ruku svého otce. Jde o poslední požehnání před tím, než se chlapec vyhodí jako sebevražedný atentátník do vzduchu. Není první, ani poslední. Extrémisté IS takto zneužívají děti zcela běžně.

Podle džihádistů, byl Omri nasazen k útoku na syrskou vesnici Ghazl poblíž Aleppa. A Omri není jediné dítě, které IS takto zneužilo. Využívání dětských vojáků je samozřejmě mnohem starší než teroristická organizace IS, ale IS k dětským bojovníkům přistupuje přeci jen trochu odlišně.

Nevyužívá osoby mladší 18 let, protože poskytují specifické technické výhody v boji nebo proto, že nemá dostatek dospělých bojovníků. S dětskými vojáky se nezachází nijak jinak než s dospělými. Podle studie Combating Terrorism Centre (CTC) totiž IS neuznává dětství jako takové. Je tak velmi pravděpodobné, že se i koaliční vojáci utkají s dětmi rekrutovanými IS.

Studie CTC se zabývá Omrim a dalšími 88 dětmi, které IS podobně „nasadila“ v posledních 13 měsících. Z drtivé většiny se jedná o děti ze Sýrie a největší část z nich - 39 % zemřela při odpálení výbušniny umístěné v autě. Dalších 33 % zemřelo jako pěšáci, 4 % po výbuchu bomby na svém těle, téměř 20 % při útoku na nepřátelské pozice, kdy se opět v závěru operace odpálily. Většina operací, ve kterých tyto děti figurovaly, se odehrála v Iráku nebo Sýrii.

Minulý měsíc například pět dospělých a tři děti napadli základnu Tariq v Iráku. Než se odpálili, bojovali tři hodiny a, jak se IS chlubí na internetu, pobili mnoho lidí. Podle organizace CTC to jen dokazuje, že děti nejsou náhradou za dospělé, ale že bojují po jejich boku a jsou součástí vojenských operací IS. To vše často se souhlasem svých rodičů. Rodiče s IS spolupracují a poskytují jim svoje děti dobrovolně.

"Není to z donucení jako to, co jsme viděli v Africe. Děti nejsou unášeny. Děti nejsou k ničemu nuceny. To, co vidíme, jsou většinou děti, které pózují s širokým úsměvem a alespoň v jednom případě se dokonce loučí s rodiči," říká spoluautorka zprávy CTC Mia Bloom.

IS dlouhodobě propaguje nábor nových malých džihádistů, které nazývá "mláďata chalífátu." V nedávném vydání anglické verze svého časopisu Dabiq, povzbuzuje matky, aby obětovaly své syny pro samozvaný Islámský stát. 

"Pokud jde o vás, ó matky lvíčat…. Víte, co je matka lvíčat? Ona je učitelka generací a výrobce mužů."

To, jak IS manipuluje s dětmi, se velmi podobá tomu, jak využíval v Iráku děti Saddám Hussein, který o nich také hovořil jako o „mláďatech Saddáma“. Děti navíc IS nevyužívá jednorázově. Věnuje velké úsilí a čas jejich výcviku a především vymývání mozku - vštěpováním džihádistické ideologie. Proto jdou smrti vstříc s úsměvem a přesvědčené, že konají dobrou věc ve jménu Alláha.

Dětských bojovníků je podle organizace CTC mnohem více než pár desítek, jejich současný počet se odhaduje okolo 1500.

Zdroj: CTC, CNN 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace