Jak je řešena bezpečnost poslanců v případě jejich fyzického konfliktu. „Hlavně ho musíš napadnout“. Babiš podepsal smlouvu s ďáblem

Jak je řešena bezpečnost poslanců v případě jejich fyzického konfliktu. „Hlavně ho musíš napadnout“. Babiš podepsal smlouvu s ďáblem
Autor fotografie: PSP ČR / Public domain|Popisek: Andrej Babiš
01 / 12 / 2023, 05:00

KOMENTÁŘ: Nezaujatý pozorovatel české politiky se musí divit, kam až dokáže lídr opozičního hnutí Andrej Babiš zajít v případě proslovů ve Sněmovně. Když se oprostíme od skutečnosti, že nedávají smysl a Babiš neudrží červenou nit, obsah je stále více agresivnější, plný osobních výpadů. I ve středu večer bylo cítit ve Sněmovně pár facek. A nabídla se otázka, co by dělala Stanjurova ochranka v případě bitky?

„Pane poslanče Babiši, chcete vyhrát volby?“ „ Ano, udělám pro to cokoli.“ „V tom případě musíme přitvrdit, jde nám o emoce. Protože jste jako řečník mizerný, musíme koalici napadat osobními útoky, jedině tak si udržíme pozornost médií. “ Tak mohl vypadat rozhovor mezi Andrejem Babišem a vedoucí(m) jeho PR týmu, který po odchodu Marka Prchala a Marka Hanče doznal změn.  

Tým evidentně přitvrdil a neustále zásobuje Babiše a Alenu Schillerovou předepsanými projevy, které slýcháváme zvláště při načítání pořadu schůze. Nezaujatý pozorovatel se při zaposlouchání musí sám sebe ptát, zda má čtení uspávajících litanií Babiš zapotřebí, nicméně v řeči vždy přijde zlom a expremiér přihodí polínko pod kotel a najde nepřítele lidu.

Koho ještě nenapadl?

Babiš začátkem září označil ministra pro EU Martina Dvořáka za nulu a parazita. Před čtrnácti dny ve svém projevu vyzval ministra průmyslu Jozefa Síkelu, ať se stydí a zaleze do díry, a korunu všemu nasadil ve středu při projednávání státního rozpočtu, kdy se navezl do manželky ministra financí Zbyňka Stanjury. To ale neměl dělat. Skoro dvoumetrový Opavák Stanjura si nenechal urážky líbit a na Babiše dokonce lehce sáhl. Podle fotek a výpovědi přihlížejících účastníků, se kterými redakce anonymně hovořila, měl v ten moment Stanjura v očích krev.  

Co kdyby se ale rozhodl poslanec Babiš napadnout ministra Stanjuru jinak než řečnicky? I přestože je Stanjura chráněnou osobou, jeho ochranka jej doprovázet do jednacího sálu podle zákona nesmí. Mohla by vstoupit jen v případě vyzvání předsedajícího Sněmovny. Zákaz se týká i stále ochranné služby, která střeží dva vstupy do sálu. Ta nicméně vstoupila do sálu naposledy v minulém volebním období, aby odtáhla nepoddajného poslance Volného, jenž sveřepě odmítal opustit řečnický pultík. Jiná situace by nastala v případě, že by Babiš napadl Stanjuru v kuloárech. Osobní i stálá ochranka by musela brát zřetel na to, že se jedná o ústavní činitele, a pokud by nešlo ministrovi vysloveně o život, snažila by se rvačku roztrhnout.    

Felix Badeni

Vaše císařská milosti, mohu?

Historie českého, resp. rakouského parlamentarismu je plná slovních přestřelek, ale od slov k činům to dotáhl jen poslanec Karl Hermann Wolf. Ten během rozpravy na říšské radě v září 1897 předsedu vlády Kazimíra Felixe Badeniho označil za polského padoucha. Badeni si ale nenechal výpad líbit. Protože byly už tenkrát střelecké souboje zakázány, musel intervenovat u samotného císaře a vyžádal si od něj souhlas s vyzváním Wolfa na souboj. Ten se odehrál 25. září 1897 a Badeni byl při něm raněn do pravé ruky.  

Jak by dopadl střelecký souboj Babiš - Stanjura, se dá jen těžko odhadovat. U pěstního by měl pravděpodobně ministr nad vetchým Babišem navrch.

Zdroj: Britannica 

Tagy článku

-->