Jak je to s "navýšením" platů u bezpečnostních složek

Jak je to s &quote;navýšením&quote; platů u bezpečnostních složek
Autor fotografie: Jiří Vítek, předseda Unie bezpečnostních složek|Popisek: Jiří Vítek, předseda Unie bezpečnostních složek
23 / 09 / 2014, 16:00

Reakce Unie bezpečnostních složek na dnešní údajné "zvýšení platů pro policisty a hasiče". Stát pouze vrací část z toho, co policistům, hasičům i příslušníkům vězeňské služby sebral před čtyřmi lety. A ještě jim dluží.

Jak je to s navýšením platů u bezpečnostních složek

Nejprve jen krátce do minulosti. V roce 2010 bylo všem bezpečnostím složkách odebráno 10% z jejich platu. S příslibem, že se vše do tří let vrátí. Jestli však někde platí přísloví " Sliby chyby", tak je především u nás. Tedy nic se nevrátilo. Unie bezpečnostních složek již v únoru tohoto roku organizovala petici za navrácení 10%. Nebudeme si nic namlouvat, s inflací by to dnes mělo být někde kolem 15%. Petici podepsalo více jak 18.000 příslušníků bezpečnostních složek, tedy hasičů, policistů členů vězeňské služby, ale přidali se i celníci. S peticí nás přijal pan premiér Sobotka a pan ministr vnitra Chovanec 10. dubna 2014.

Psali jsme také: Premiér a ministr vnitra vyjednali více peněz na platy pro policisty a hasiče

Premiér převzal petici a dal slib

Na počátku jednání byly předány petiční archy za navrácení 10% do TT ( tarifní třída) příslušníkům BS, které premiér přijal. Následně jak ministr vnitra, tak premiér ČR nám sdělil, že nelze jinak než navrátit příslušníkům BS 4% v roce 2015 a po té v roce 2016 další 4% do TT. To jsme jako zástupci Unie BS odmítli a sdělili premiérovi, že nelze přistoupit na toto navrácení rozpolceně, ale jako celek. Proto Unie BS navrhuje, aby již v srpnu byl vypracován MV návrh na navrácení 10% do TT všem příslušníkům BS. K tomu se oba pánové, Chovanec i Sobotka, postavili tak, že je to nemožné, z důvodu finančního schodku.

MV: ministr při přebírání petice UBS

Následně tedy bylo navrženo, že ministr vnitra předloží do rozpočtu najednou 8% do TT tak, aby od 1. ledna 2015 byla již tato položka u všech příslušníků BS na výplatních páskách. Premiér přislíbil, že tento návrh osobně podpoří.

Odkaz na tiskovou zprávu z jednání zde.

Psali jsme také: S platy nemůžeme být spokojeni

A jak vše dopadlo

Stále slyšíme, že došlo k zvýšení platů, furt dokola to opakují politici a novináři. Ano, došlo k navýšení platů u všech státních zaměstnaců, u některých dokonce již po několikáte v době, kdy bezpečnostním složkám se odebralo a zmrazilo, ale stále se bohužel nevrátilo co se odebralo. Navyšujte, když na to bude mít, ale až vrátíte, co jste hasičům, policistům a ostatním dlužni. Na každé jednání jsme přišli s tím, že bezpečnostní složky nechtějí přidat, ale vrátit ! Vrátit to s čím stát čtyři roky jak je vidět, ne moc dobře hospodařil.

Dnes se na tiskové konferenci pan ministr a zástupci odborů vyjádřovali, že jde o ocenění jejich práce a, že to nastartuje policii k lepším zítřkům a že křivda té minulé "ošklivé" vlády je smazána novou vládou. 

Ani omylem se Unie bezpečnostních složek nepřidává k názoru, že vše je napraveno, a s hurá na rtech zapomeneme. Možná i pro náš nekompromisní názor mimo tento názor, nebyl po naší roční intenzivní práci (petice Unie BS, jednáních atd.) žádný ze zástupců naší organizace na tiskovou konferenci pozván. Když jsem se ptal, proč ??? Tak mě bylo odpovězeno, že když Vám jednoduše pozvánka nepřišla, nejste zváni. Respektujeme, že organizátorem akce je ministerstvo vnitra a i trošku falešný hlas v dokonalém sboru neni vítán.

Co tedy bylo navráceno

V průběhu roku šlo o navrácení 2 procent z velké části do nenárokových složek platu. Nyní od listopadu jde o plošeně navýšení 3,5% všem zaměstnancům do tarifních tříd, tady je velká diskuse, zda se dá to plošné zvýšení všem státním zaměstancům brát jako vrácení jedné skupině zaměstnanců nebo jde o takový kočkopes, se kterým se dá točit, jak se komu hodí. Dále bylo schváleno navýšení o 1,5 procenta do zatím neurčeného vzduchoprázdna (půjde do TT nebo nepůjde?) Tedy minimálně je stát dlužen, a opakuji dlužen, bezpečnostním složkám 4,5%.

Epilog

Ministr Chovanec dělá konečně koncepční a vstřícné kroky o tom nepochybujeme, věříme, že chce narovnávat průšvihy minulé vlády. Chápeme, že rozpočet netvoří pouze ministr vnitra, ale významné slovo má ministr financí Babiš. Určitě současná situace směřuje k významně lepší atmosféře u sboru i když vlastně hůř už být snad nemohlo. Dluhy se mají splácet ať je nasekal ten nebo ten, to by pan Babiš jako majitel firmy měl vědět, vždyť chce řídit stát jako firmu. Policista nebo hasič měl jistotu platu a perspektivu, že pokud bude pracovat poctivě a v povolání se zdokonalovat, i služební plat se mu bude zvyšovat, nebo alespoň nesnižovat. Měl sociální existenční jistotu. Vše uváděno v minulém čase, protože to vše padlo před třemi lety a stále trvá, "šaráda pokračuje".

Jiří Vítek, předseda Unie bezpečnostních složek

Zdroj

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.