Jak můžeme bombardovat Ukrajinu? Stydím se za svou zemi. Pro některé Rusy je Putinova agrese šokem

Jak můžeme bombardovat Ukrajinu? Stydím se za svou zemi. Pro některé Rusy je Putinova agrese šokem
Autor fotografie: Foto: redakce|Popisek: Moskva
24 / 02 / 2022, 16:30

Zdaleka ne všichni Rusové souhlasí s vojenskou agresí Vladimira Putina proti Ukrajině, někteří vyjadřují své podivení, další jsou v šoku.

Na moskevských ulicích je po ruské invazi na Ukrajinu není úplně živo, nicméně lidé mezi sebou debatují o nastalé situaci. Zdaleka ne všichni podporují Putinovu agresi proti Ukrajině, někteří s ní mají dokonce zásadní vnitřní problém.

V Moskvě je tak patrné, že se zde mísí různé názory od jednoznačného souhlasu až po tvrdé odmítnutí. Někteří Rusové nepředpokládali, že by Putin zavelel k plnohodnotné invazi na Ukrajinu, kterou mnozí považují za bratrskou zemi. O to větším překvapením pro ně bylo, když se probudili do dnešního rána.

,,Nemyslela jsem si, že Putin bude ochotný toto udělat. Jak můžeme bombardovat Ukrajinu? Neshodujeme se s nimi v řadě věcí, ale tohle není cesta, jak spory vyřešit.", míní třeba Ksenija Fadějevová.

Mnoho Moskvanů nesouhlasí s válkou jako takovou, například Nikita Golubev. ,,Stydím se za svou zemi, abych mluvil otevřeně, nejsem schopen slova."

Taťjana, která si nepřála zveřejnit své celé jméno, má také jasno, nemůže věřit tomu, co si přečetla ráno v novinách. ,,Nemohla jsem uvěřit tomu, co čtu ráno v novinách. Válka s Ukrajinou? Co to děláme? Cítím se bezmocně."

Na moskevských ulicích je tak možno slyšet různé pohledy na ruskou válečnou akci. Nicméně je třeba dodat, že mnoho obyčejných Rusů s ní nesouhlasí, a naopak spílá Putinovi.

Zdroj: The Guardian

Tagy článku