Jak na dezinformace a co nám v boji s nimi pomůže?

Jak na dezinformace a co nám v boji s nimi pomůže?
Autor fotografie: foto: Pixabay
07 / 06 / 2022, 11:00

Dezinformace není nepravda ani propaganda. Boj proti ní je během na dlouhou trať a cenzura v něm příliš nepomůže. I proto, že zakázané ovoce nejvíc chutná.

Téma dezinformací je v poslední době velmi populární. Vzniká nová funkce zmocněnce na Úřadu vlády, plánuje se vznik zákona a legislativy na potírání dezinformací, znepřístupňují se dezinformační weby. A na druhé straně se hovoří o svobodě slova, cenzuře a právu na vlastní názor.

Celá diskuze je komplikovaná a neuchopitelná hlavně kvůli neznalosti a záměně pojmů – dezinformace, neúplná informace, propaganda, manipulace, nepravda nebo lež jsou totiž používány jako synonyma. Pokud bychom zůstali u tématu dezinformace, tak bychom si měli připomenout její definici. Dezinformace je úmyslně vytvořená informace, jejíž největší část je pravdivá a ověřitelná. Pouze její malý kousek je nepravdivý a také neověřitelný. A právě ten je nejdůležitější, neboť plní účel, pro který byla cela dezinformace vytvořena. Dezinformace je nebezpečná hlavně proto, že je z drtivé většiny pravdivá a uvedená fakta jsou ověřitelná.

Bude-li nás někdo zásobovat tvrzeními o tom, že země je placatá, nemá to nijak devastující dopad na společnost. Mimo jiné proto, že i velmi podprůměrně vzdělaný člověk ví, jak to opravdu se zeměkoulí je. To se o jiných CEZ informacích ovšem nedá říct, přičemž některé mohou být velmi nebezpečné.

A zde je také klíč k boji proti dezinformacím – je jím vzdělání. Nepomůže represe, hloupost trestat neumíme. Ale výchova a vzdělání musí představovat základní prvky boje proti dezinformacím. Třetím důležitým faktorem v boji proti dezinformacím je strategická komunikace čili jasná a otevřená komunikace s veřejností. Ta plní také funkci preventivní, pokud se příslušná témata sdělují včas. Musí však být postavena na důvěře v ty, kteří informace sdělují. To však bývá, zejména u politiků, velký problém. Kolikrát to jsou právě oni, kteří prezentují polopravdy, neúplné informace, informace pouze částečné nebo manipulativní.

Místo vyšších nároků na vzdělání je současná tendence spíše opačná. Když propadlo příliš mnoho maturantů z matematiky (čili de facto logiky, byť šlo pouze o trojčlenku a obyčejné zlomky), byla vyřazena z povinných maturit. Nyní se diskutuje o zrušení výuky druhého jazyka. Není však právě znalost jazyků jednou z klíčových schopností, jak získat další informace z jiných, nezávislých zdrojů? Letos písemnou část maturity z češtiny nezvládlo 14 procent maturantů. Doufejme, že to nebude důvodem ke zrušení maturit z češtiny.

Podle některých průzkumu až dvě třetiny čtenářů nerozumí psanému textu. Za takové situace je boj proti dezinformacím velkou vyzvou. A během na dlouhou trať. Hlavní zbraní proti dezinformacím je totiž naučit děti číst tak, aby porozuměli sdělení, naučit je kritickému myšlení a logickému uvažování a dát jim takové jazykové vybavení, aby si mohli nezávisle na českých mediích udělat vlastní názor.

Autor: Martin Svoboda

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace