Jak přežít teroristický útok? Profesionálové radí, jak postupovat při bombovém útoku

Jak přežít teroristický útok? Profesionálové radí, jak postupovat při bombovém útoku
Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Vjeran Pavic|Popisek: Boston Marathon Bombing
04 / 11 / 2017, 18:30

MINISERIÁL / Jaký druh útoku nás s největší pravděpodobností může potkat? Bombový útok, šílený střelec, útok autem, nebo útok chladnou zbraní (nůž, sekyra atd.).

Naše redakce požádala o doporučení jednoho z nejodpovědnějších - Marcela Havláska, bývalého příslušníka elitní 601. skupiny speciálních sil „Generála Moravce“. A ten nám řekl:

Poradit, jak se chovat při teroristickém útoku na tzv. „měkký cíl“, je nesmírně těžké. Poskytovat zaručený recept typu „co dělat, když….“ v tak proměnné a nepředvídatelné situaci jako je teroristický útok na „měkký cíl“, je téměř nemožné. Ale hezky po pořádku.

Tyto akty ať už náboženských či politických radikálů, teroristů, nebo dříve též nazývaných anarchistů tady byly od nepaměti. Vždy se najdou frustrovaní jedinci, nebo skupina, která je bytostně přesvědčena o své pravdě a nehodlá akceptovat přání většiny, skupina, která se cítí být utlačovaná toužící po odplatě, nebo skupina, která chce stůj co stůj změnit společnost, systém, dějiny a věří, že jedná ve jménu vyšších cílů a že jejich skutky budou doceněny teprve s odstupem času a možná po jejich smrti.

"Pokud legálně vlastníte zbraň, potom ji noste u sebe." Izraelská vláda vyzývá k ochraně před teroristy

Musíme si připustit, že tyto, nebo podobné teroristické činy tady ve větší či menší míře budou, tohle je daň za svobodu a demokracii a volný pohyb osob v rámci EU. Ne každý ve svobodné společnosti sdílí stejné hodnoty a principy jako většina. Neexistuje recept, způsob jak tomu zabránit. Pokud by někdo našel způsob jak těmto případným útokům předejít, aniž by byla omezeny svobody jednotlivce, měl by být nominován na Nobelovu cenu za mír.

Aby k těmto činům nedocházelo, museli bychom žít v totalitní společnosti, kde jedna půlka sleduje tu druhou, ve společnosti bez rozdílných názorů atd. Západ je proti těmto útoků zranitelný paradoxně díky své demokracii a svobodám jednotlivce a historii koloniálních mocností. Někdy mi naše společnost připadá jako rozmazlený fracek. Sami totiž mnohdy nerespektujeme zákony, nerespektujeme práci a příkazy policie.

Pokud se máme bavit o tom jak se chovat pří teroristickém útoku, měli bychom si také říct, co můžeme dělat pro to, aby k němu nedošlo. Vím, že to je pro některé lidi citlivé téma a možná se mnou nebudou souhlasit, ale bohužel jiná cesta není.

Musíme si začít všímat více svého okolí, nebýt lhostejní k tomu co se kolem nás děje. Máme totiž ve zvyku, že děláme, že se nás to netýká, říkáme si „ať si každý dělá, co chce, není to moje věc“ - typicky české.

Nechci být skeptik, ale vsadím se, že kdybych začal instalovat bombu na náměstí u odpadkového koše, nic se nestane. A vsadím se, že když nechám batoh na rušném místě, jakým je třeba obchodní centrum, nikdo si toho nevšimne. Ale možná se mýlím.

Musíme se naučit všímat si maličkostí v chování jiných lidí, vyhodnocovat je a hlavně upozornit na to policii. Pokud vidíme podezřelé chování lidí v mém okolí, nesmíme před ním zavírat oči, nikdo se nezradikalizuje přes noc, ale pokud nad tím mávneme rukou, může se nám to vymstít. Jednoduše řečeno musíme se začít chovat zodpovědněji, respektovat práci policie a pomáhat ji, sledovat společenský a politický život u nás doma, zajímat se o aktuální stav naší společnosti, názorech, myšlení, protože i toto může pomoci předcházet nepříjemnostem.

    Jak se chovat při teroristickém útoku? Neexistuje universální reakce.

 

Obecně platí  utéct - dostat se co nejdál, schovat se a až v krajním případě bojovat. Měli byste zachovat chladnou hlavu, ale zapomeňte na to, pokud budete přímými účastníky teroristického útoku, bude to pro vás velký stres, chaos, budete zmateni, nebudete schopní uvažovat racionálně.

Ještě než přistoupíme k popisu jednotlivých útoků, měli bychom si popsat možného útočníka. Nechceme příliš konkretizovat, pokusíme se to zevšeobecnit. Vždy to bude extrémista, ať politický, nebo náboženský. Náboženský extrémismus je z našeho pohledu nejhorší, protože tito lidé věří, že po smrti se budou mít mnohem lépe než za svého pozemského života, tito lidé počítají se smrtí, ve většině případů chtějí zemřít, jsou odhodláni a nezřídka vědí, že při teroristickém útoku zemřou, jsou smíření se smrtí a nedají se zastavit.

Je to úplně odlišná mentalita a způsob myšlení, než na který jsme zvyklí. Politický extrémista si chce užívat výsledky své akce, chce změnu systému, chce žít v nové společnosti a udělá vše proto, aby přežil.

    Bombový útok

 

Tyto improvizované výbušné systémy mají jediný účel - zabít a zranit velké množství lidí. Mají různou podobu, od tlakového hrnce jako v New Yorku, v rámu jízdního kola až po nákladní auto napěchované trhavinou. Výbušniny jsou vyrobeny z dostupných materiálů, nebo si je teroristé pořídili na černém trhu.

Lifestylové magazíny džihádistů: "Jak vyrobit bombu u mámy v kuchyni"

Odpalují se na dálku například mobilním telefonem, nebo je odpálí sebevražedný atentátník, popřípadě se aktivují jiným improvizovaným nástražným systémem. Pro zvětšení smrtícího účinku mohou být naplněny hřebíky, šrouby, ocelovými kuličkami atd. Zde záleží jen na fantazii a zkušenosti strůjce takové výbušniny.

Pokud slyšíte výbuch, smetla vás tlaková vlna a jste zasypáni střepy, v tuto chvíli jste právě přežili bombový útok. Pokud jste nezraněni, můžete se vrátit na místa exploze a snažit se pomoct zraněným, ale musíte si uvědomit, že pořád existuje riziko dalšího útoku a musíte být obezřetní.

Na místě, nebo poblíž místa prvního výbuch se může nacházet druhá nálož, kterou se chystají odpálit teroristé po příjezdu záchranných složek. Na podobném principu fungují pěchotní miny. Pěchotní miny nemají za úkol zabít vojáka, ale jen ho zranit, protože zraněnému vojákovi přijdou na pomoc jeho spolubojovníci, tím pádem jsou místo jednoho mrtvého vojáka z boje vyřazeni tři. Jeden zraněný a dva, kteří se snaží mu zachránit život. Je to ďábelské, ale vysoce efektivní.

Na tenhle druh útoku neexistuje reakce, jediné co proti tomu můžete udělat je všímat si podezřelých předmětů, jako jsou opuštěná tašky, nebo batohy na místech kde se schází velké množství lidí.

Největší teroristické útoky v Evropě od roku 2000

Autoří: Marcel Havlásek a Petr „Bárt“ Máša

Foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Vjeran Pavic

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace