Jak přežít teroristický útok nožem? Radí bývalý příslušník 601. skupiny speciálních sil

Jak přežít teroristický útok nožem? Radí bývalý příslušník 601. skupiny speciálních sil
Autor fotografie: Pixabay License Free for commercial use|Popisek: Ilustrační fotografie
22 / 09 / 2021, 09:45

Pokračujeme v našem seriálu, jak se ubránit během teroristického útoku. Naše redakce požádala o doporučení jednoho z nejodpovědnějších - Marcela Havláska, bývalého příslušníka elitní 601. skupiny speciálních sil „Generála Moravce“.

Útok nožem je nejlevnější a nejméně efektivní způsob teroristického útoku. Útočníkovi se podaří zabít, nebo zranit oproti útoku střelnou zbraní, nebo bombového útoku jen velmi malý počet lidí. Zatím co při útoku střelnou zbraní, nebo bombového útoku se oběti počítají na desítky, u tohoto je to do deseti.

Tento druh útoku já osobně považuji za velice nebezpečný, možná více než útok střelnou zbraní, nebo bombový útok. Je nejlevnější, tudíž dostupný komukoliv, na nákup nože nepotřebujete povolení, nebo nelegální trh se zbraněmi. Nůž koupíte téměř všude, k provedení tohoto útoku nepotřebujete projít speciálním výcvikem, jako u útoku střelnou zbraní, kde se minimálně musíte naučit základní manipulaci se zbraní, střelbu, nebo u bombového útoku kde se musíte naučit manipulaci s trhavinou, nebo výbušninu sestrojit z běžně dostupných prostředků, sestrojit nástražné výbušné zařízení, zajistit aby vám výbušnina nexplodovala předčasně a na nesprávném místě atd. S nožem v tašce se můžete svobodně pohybovat téměř všude. Dnes si můžete koupit bambusový nůž, který splní svůj úkol a je těžko zjistitelný. Nůž můžete nahradit čímkoli jiným, čím se dá bodat, sekat, máte obrovskou škálu možností a všechny mohou být smrtelné a hlavně levné a běžně dostupné!!!!

U nás je asi nejznámější útok z října 2014 Na obchodní akademii ve Žďáru nad Sázavou kdy útočnice s nožem pobodala několik studentů. Šestnáctiletý chlapec zemřel, další dvě žákyně a jeden policista byli zraněni.

Jak se tomuto útoku bránit? Utečte! V tomto případě nehledáte kryty, ale musíte se co nejrychleji dostat z místa útoku. Pokud nejste dobře vycvičení nepouštějte se do boje s útočníkem. Nůž zůstava do poslední chvíle skrytý a útočník ho vytáhne až když je blízko své oběti a rychle bodá a bodá. Celý útok trvá jen par vteřin, stačí dvě bodnutí a ty mužou být smrtelné. Oběť ztrácí hodně krve tím klesá tlak, upadá do šoku, bezvědomí a pokud je zasažena například podklíčková tepna, záchrana je téměř nemožná.

Pokud jste se někdy zúčastnili kurzu sebeobrany typu - útočník provede výpad a čeká, než provedete techniku, tak na to rychle zapomeňte, pokud jste někdy viděli reálný útok nožem, tak je to série rychlých a krátkých bodnutí.

Existují bojové systémy, které se věnují reálné sebeobraně, ale buďte opatrní při jejím výběru. A počítejte, že abyste se dokázali bránit, musíte mít reakce a pohyby v krvi, zautomatizované. Takže mé doporučení je utíkat, jak nejrychleji dovedete, tady se nemusíte schovávat a krýt, tady stačí jen běžet.

Pokud nemáte na výběr a musíte bojovat, využijte všeho, co máte po ruce, improvizujte nejlépe nějaká dlouhá tyč, židle, cokoliv čím si dokážete udržet od útočníka distanc. Udržet si dostatečný odstup od útočníka je asi to nejdůležitější.

Autoři: Marcel Havlásek

Tagy článku