Jak přežít teroristický útok? Profesionálové radí, jak postupovat při útoku nožem

Jak přežít teroristický útok? Profesionálové radí, jak postupovat při útoku nožem
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační obrázek
08 / 11 / 2017, 19:00

MINISERIÁL / Jaký druh útoku nás s největší pravděpodobností může potkat? Bombový útok, šílený střelec, útok autem, nebo útok chladnou zbraní (nůž, sekyra atd.).

Naše redakce požádala o doporučení jednoho z nejodpovědnějších - Marcela Havláska, bývalého příslušníka elitní 601. skupiny speciálních sil „Generála Moravce“.

První část: Jak přežít teroristický útok? Profesionálové radí jak postupovat při bombovém útoku

Druhá část: Jak přežít teroristický útok? Profesionálové radí jak postupovat při útoku střelnou zbraní

Další z možných útoků je útok nožem.

Útok nožem je nejlevnější a nejméně efektivní způsob teroristického útoku. Útočníkovi se podaří zabít, nebo zranit oproti předchozím způsobům jen velmi malý počet lidí. Zatím co u předchozích útoků se oběti počítají na desítky, u tohoto je to do deseti. 

Jak se tomuto útoku bránit? V první fázi to jde těžko, protože nůž zůstane do poslední chvíle skrytý a útočník ho vytáhne až když je blízko své oběti a rychle bodá a bodá. Pokud jste se někdy zúčastnili kurzu sebeobrany typu - útočník provede výpad a čeká, než provedete techniku, tak na to rychle zapomeňte, pokud jste někdy viděli reálný útok nožem, tak je to série rychlých a krátkých bodnuti.

Existují bojové systémy, které se věnují reálné sebeobraně, ale buďte opatrní při jejím výběru. A počítejte, že abyste se dokázali bránit, musíte mít reakce a pohyby v krvi, zautomatizované. Takže mé doporučení je utíkat jak nejrychleji dovedete, tady se nemusíte schovávat a krýt, tady stačí jen běžet.

Pokud nemáte na výběr a musíte bojovat, využijte všeho, co máte po ruce, improvizujte nejlépe nějaká dlouhá tyč, židle, cokoliv čím si dokážete udržet od útočníka distanc.

Autoří: Marcel Havlásek a Petr „Bárt“ Máša

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace