Jak přežít teroristický útok? Profesionálové radí jak postupovat při útoku střelnou zbraní

Jak přežít teroristický útok? Profesionálové radí jak postupovat při útoku střelnou zbraní
Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), COD Newsroom|Popisek: Central DuPage Hospital Active Shooter Exercise at College of DuPage 2014
06 / 11 / 2017, 19:00

MINISERIÁL / Jaký druh útoku nás s největší pravděpodobností může potkat? Bombový útok, šílený střelec, útok autem, nebo útok chladnou zbraní (nůž, sekyra atd.).

Naše redakce požádala o doporučení jednoho z nejodpovědnějších - Marcela Havláska, bývalého příslušníka elitní 601. skupiny speciálních sil „Generála Moravce“.

První část: Jak přežít teroristický útok? Profesionálové radí jak postupovat při bombovém útoku

Dalším možným útokem je útok střelnou zbraní, který je na rozdíl od útoku pomocí výbušniny „chirurgičtější“, je přesněji cílený, své cíle si mohou teroristé vybírat a celý útok trvá déle a je adresnější, není tak anonymní jako je to u bombového útoku.

Při tomhle útoku Vám vaše reakce může zachránit život. Jakmile uslyšíte střelbu, padněte na zem, vyhodnoťte situaci, odkud se střílí, a najděte si nejbližší kryt směrem od střelby, za kterým se můžete schovat a hlavně který Vám poskytne ochranu pře střelami (zeď, dostatečně široký sloup, železobetonová konstrukce, blok motoru automobilu, atd.)

Pozor, náboj 7,62x39mm, který je pravděpodobně nejpoužívanějším nábojem teroristů je vysoce efektivní, je to vojenské i civilní střelivo, střela má velkou kinetickou energii a ve spojení s ocelovým jádrem Vás neochrání každý kryt.

Elitní český policista: "Občan má právo se při útoku bránit i legálně drženou střelnou zbraní. Nemůžeme být všude"

Musíte si uvědomit, že teroristé budou střílet na vzdálenost do 50 metrů, ale tato střela je smrtící po celou dráhu letu, což je 2 800 m. Pokud běžíte do krytu, dodržujte pravidlo 3 sekund, to znamená, že poběžíte maximálně 3 sekundy a pak zalehnete, nebo se schováte za nějaký kryt.

Při běhu se snažte měnit náhle směr. Vždy když se schováte do krytu, zkontrolujte, jestli nejste zranění, najděte si další nejbližší kryt, ke kterému poběžíte, pokud můžete, nezvedejte se na místě, kde jste zalehli, pokuste se kousek odvalit, změnit své místo, při pohybu sledujte okolí, snažte se trochu vnímat, hledat si rychlejší místa úniku než to, který se právě pohybujete. Takto pokračujte, dokud nebudete v bezpečí.

Psali jsme: Večer s teroristou aneb jak čelit teroristickém útoku

Pokud nebudete mít na výběr a budete muset s teroristou bojovat, pokuste se s bojem počkat, až bude přebíjet. Standartní vojenský zásobník do útočné pušky jako je např. AK-47 je na 30 nábojů, tehdy máte největší šanci, protože útočník, který nemá opravdu dobře zvládnutou manipulaci s danou zbraní bude plně zaměstnán přebíjením a protože bude pravděpodobně také pod velkým stresem a bude mu to trvat déle. Pokud to není nezbytné, nebojujte, on nemá co ztratit, vy ano! K boji s teroristou jsou určené vojenské a policejní jednotky. Jsou k tomu určené, vybavené a hlavně vycvičené, vy ne. 

V souvislosti s naším článkem o hrozícím útoku šílence v českých školách ("Dojde k dalšímu krvavému útoku ve škole? S největší pravděpodobností ano") jsme psali o efektivní ochraně pod názvem UTEČ - SCHOVEJ SE - BOJUJ.  

Instruktážní video, včetně komentáře je umístěno na webové adrese americké FBI. Doposud ho shlédlo přes tři miliony lidí. Další informace na adrese //www.readyhoustontx.gov/

Foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), COD Newsroom

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace