Jak se evropské státy vypořádají se svými občany bojujícími za Islámský stát?

Jak se evropské státy vypořádají se svými občany bojujícími za Islámský stát?
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
05 / 12 / 2014, 17:45

5.12.2014 / Tisíce občanů evropských zemí bojující v řadách džihádistů za Islámský stát se budou vracet domů. Bezpečnostní riziko, které přináší návrat zkušených bojovníků vyškolených v zabíjení i v zacházení se zbraněmi a výbušninami, nenávidících vše co je neislámské je bezprecedentní.

Před největšími problémy bude zřejmě stát Velká Británie a Francie. První soudní rozsudek pro džihádistu, který odjel do Sýrie, strávil tam pouze deset dní a nezúčastnil se bojů za Islámský stát, padl ve Francii. Sedm let vězení.

Druhý rozsudek padl ve Velké Británii. Za účast na výcviku v Sýrii byli potrestáni dva bratři čtyřmi a půl a třemi a půl roky vězení. Do třetice německý soud odsoudil dvacetiletého muže na tři roky a devět měsíců do vězení za členství v radikálním islamistickém hnutí. Dvacetiletému německému občanovi původně hrozilo až deset let. Soud se ovšem rozhodl vést s ním proces jako s mladistvým, protože „postrádá smysl dospělých pro zodpovědnost“.

Do Sýrie se německý občan Kreshnik Berisha, potomek kosovských přistěhovalců vydal v červenci loňského roku jako devatenáctiletý, protože věřil, že džihád je povinností každého muslima. Stal se bojovníkem Islámského státu, ale u soudu popřel, že by střílel na lidi. Fungoval prý jako zdravotník nebo strážce na kontrolních stanovištích. Jeho válečné dobrodružství trvalo pět měsíců. Německá policie ho zadržela hned po příletu na frankfurtské letiště.

Německé tajné služby vědí o více než pěti stech padesáti německých občanech, které oslovila islamistická propaganda natolik, že odjeli bojovat za Islámský stát. Zhruba šedesát z nich bylo v bojích zabito. Z toho devět podstoupilo smrt dobrovolně jako sebevražední útočníci.

Do Německa se jich zatím vrátilo nejméně sto osmdesát. Nebezpečí, že řada z nich přijela verbovat další německé muslimy pro boj na straně Islámského státu anebo dokonce provádět teroristické útoky je reálná.

Jak se k těmto navrátilcům chovat řeší v současnosti evropští politici i justice. Panuje obava, že tvrdé tresty pro navrátilce z bojů v Sýrii ještě zvýší jejich zášť a nenávist k nemuslimské společnosti a zvýší tak riziko terorismu v evropských zemích po jejich propuštění z vězení.

Stále častěji se ozývá volání po programech deradikalize mladých muslimů. Jak by měly vypadat, zůstává ovšem těžko řešitelnou otázkou. Která z evropských zemí se s ní nejlépe vypořádá, ukáže budoucnost.

Psali jsme také:

Další děsivý vzkaz radikálů Islámského státu anglosaské civilizaci

Svět podle radikálních islamistů

Islamisté se prý zastaví až v Římě!

K radikálnímu islámu se v Německu začínají hlásit tisíce podporovatelů

Varování před šířením ideologie džihádu v ČR

Podpora džihádistů nejen v Německu, ale i mezi americkými teenagery

Islámská hrozba mění svět

Islámský extremismus v Evropě aneb Evropo, budeš platit, vyhlazení je na programu! 

Německý občan poprvé obviněn z účasti v extremistické skupině islámský stát

Francouzský ministr vnitra: stovky našich občanů bojují v teroristických skupinách islámského státu v Iráku a Sýrii

Německý ministr vnitra zakázal činnost teroristické organizace "islámský stát"

Máme extremismus pod kontrolou?

Tagy článku