Tentokrát jsme se zaměřili na tajné služby – bezpečnostní složky státu, které jsou ,,zahaleny" ze své podstaty mnoha tajemstvími.
Tajné služby, jinak také zpravodajské, jsou v mnoha případech obestřeny dávkou tajemství, konspirace a záhad. Nicméně mají svou nezastupitelnou roli v prevenci a objasňování bezpečnostních hrozeb a obzvláště v současné době těch teroristických. Včas a správně zjištěná informace může posloužit dalším bezpečnostním složkám, aby na nebezpečí zareagovali a odvrátili. Díky tomu se často zmiňují úspěchy ostatních bezpečnostních sborů a zásluhy tajných služeb a vytrvalého úsilí jejich příslušníků, zůstávají upozaděny. Tajné služby disponují při svých operacích širokou škálou možností jak informace získávat, jak s nimi nakládat a s kým je sdílet. Všechny činnosti musí do sebe přesně zapadat a navazovat, aby práce s tajnými informacemi sloužila pro bezpečnost nás všech.
Jak se k podpoře, kontrole a zásahu do činnosti staví jednotlivé politické strany?
ANO:
V programu strany je zmíněna finanční podpora, okamžité sdílení zpravodajských informací a prohloubení spolupráce s aliančními partnery při boji proti teroristickým hrozbám. Prosazovat strana chce hlavní zaměření tajných služeb na terorismus, nezávislou kontrolu a koordinaci jejich činnosti ve spolupráci s Policií ČR.
KSČM:
Tajné služby samotné zmíněny v programu nejsou, avšak v programu je kladen důraz na spolupráci zemí Visegrádské čtyřky, vystoupení z NATO, orientace na domácí bezpečnostní problematiku a přednost lidských práv a svobod před domnělým bojem proti terorismu.
ČSSD:
Program strany slibuje modernizaci bezpečnostních sborů a u zpravodajských služeb se zmiňuje o prohloubení spolupráce s evropskými partnery a sdílení relevantních informací.
ODS:
Strana ve svém programu deklaruje pouze lepší koordinaci zpravodajských služeb. V nepřímých bodech programu chce prosadit jednotnou evidenci uchazečů o práci v bezpečnostních sborech ČR, aby každý, kdo chce sloužit své zemi, mohl dostat šanci. Dále je zmíněno důsledné trestání zneužívání odposlechů.
TOP09:
Tajné nebo zpravodajské služby přímo zmíněny v programu nejsou, avšak strana chce bojovat proti nelegálnímu užívání odposlechů a obecně zasahování do soukromých práv občanů, chce prohlubovat bezpečnostní spolupráci s evropskými partnery při boji proti terorismu a dezinformacím.
KDU – ČSL:
Strana ve svém programu tajné služby přímo nezmiňuje, nicméně vyjadřuje podporu integraci činností bezpečnostních složek státu a posílení jejich nástrojů za účelem odhalování dezinformací, boji proti extremismu a obecně zájmům ČR. Samostatně zdůrazňuje podporu naprosté politické nezávislosti všech bezpečnostních sborů.
SZ:
V předvolebním programu se strana nezmiňuje o tajných službách avšak body, které se jejich činnosti dotýkají, jsou prohlubování bezpečnostní spolupráce s ostatními partnery v EU za současného respektu k lidským právům dále pak zvýšení efektivity všech bezpečnostních složek státu.
Celkově lze říci, že politickým programům dominuje téma prohlubování spolupráce a výměny informací mezi našimi partnery v EU, podpora tajné služby materiálně a legislativně novými pravomocemi, u některých stran doplněná o zdůraznění přednosti lidských práv před působností těchto složek. Potřeba práce tajných služeb není žádnou stranou zpochybněna a liší se pouze představa hlubšího zapojování a integrace, případně politická nezávislost a volba spolupracujících partnerů.