Jak se k bezpečnosti staví strany, které usilují o vstup do poslanecké sněmovny: Právo na držení zbraně

Jak se k bezpečnosti staví strany, které usilují o vstup do poslanecké sněmovny:  Právo na držení zbraně
02 / 09 / 2017, 10:00

Všechny strany překvapivě schvalují právo občana držet zbraň. Kromě Zelených. Strana Zelených je pro úplný zákaz držení zbraní obyvatelstvem.

V poslední době je často zmiňována evropská novela o regulaci počtu a typu zbraní mezi obyvateli. V návaznosti na tuto novelu, jenž byla schválena EP v minulém roce proběhlo již mnoho diskuzí na naší i mezinárodní politické scéně a dokonce spor ČR s EU skončil až u evropského soudního dvora. Zatímco směrnice nabyla platnosti, na naší politické scéně nastala velmi překvapivá shoda na potřebě se proti dopadům směrnice vymezit. Jednotlivé parlamentní strany se k právu na zbraň pro civilní obyvatele staví takto:

ANO:
Hnutí ANO se přímo ve svém volebním programu zbraněmi nezabývá, avšak z vystupování jeho poslanců je patrné, že strana se zasazuje o státní regulaci v současném měřítku oproti té evropské.

KSČM:
Strana se přímo v programu o právu na zbraň nezmiňuje, avšak její poslanec Pavel Kováčik věří ve zdravý rozum, při odmítnutí evropské směrnice, zpřísňující podmínky legálních držitelů. Ve svém prohlášení se pan poslanec zastal povolání a osob, které nutně ke svému povolání zbraň potřebují – myslivci nebo sběratelé.

ČSSD:
Volební program sice přímo o právu na zbraně mezi obyvateli nepojednává, avšak z nedávné iniciativy strany při návrhu ústavního zákona o obraně ČR vyplývá, že strana chce právo na zbraň povýšit do ústavní roviny a zavést možnost zásahu zbraní při ochraně zájmů ČR.

ODS:
Odmítá omezování legálních držitelů zbraní. Z vyjádření poslanců strany plyne odpor k evropskému návrhu zpřísnění legálního držení zbraní a tuto odhodlanost poslanci strany stvrdili i jednotou v hlasování o ústavním zákoně O bezpečnosti ČR.

TOP09:
Prohlášení ve volebním programu se omezuje na zajišťování přijatelných podmínek legální obrany, což zahrnuje jistě více aspektů, než pouze právo na zbraň, ale z činů a prohlášení poslanců strany zastávají názor na potřebu státní regulace zbraňové politiky a veškerou kompetenci tak ponechat mimo kontrolu evropských úředníků.

KDU – ČSL:
Rozpor a nejasnosti v pohledu strany na legální držitele zbraní způsobují prohlášení poslance Ivana Gabala, který vystupuje proti ústavnímu zákonu o Obraně ČR a nepřímo podporuje evropskou zbraňovou regulaci. Na druhou stranu ve volebním programu strana uvádí podporu zájmových sdružení směřujících k připravenosti obyvatel na krizové situace, pod čímž můžeme spatřovat i mnohé další činnosti mimo střelectví.

SZ:
V programu představuje strana svou vizi bezpečného státu, avšak právo na zbraň bychom tam hledali marně. Z vyjádření místopředsedy SZ p. Kutílka vyplývá, že strana přísně podporuje regulaci a zastává názor, že zbraně do rukou občanům nepatří s odůvodněním, že již nejsme na divokém Západě.

Tagy článku