Jak se po teroristickém útoku zachová muslimská komunita ve Francii?

Jak se po teroristickém útoku zachová muslimská komunita ve Francii?
Autor fotografie: gérard Marot|Popisek: 17h30 Silence de mort, Place de la REPUBLIQUE
07 / 01 / 2015, 23:00

7.1.2015 / Po celé Francii vyšli lidé do ulic uctít památku novinářů zavražděných teroristy. Prozatím jsou demonstrace pokojné. Jak dlouho? Hrozí útoky na mešity a nevinné muslimy?
Zdroj: BBC NEWS

Tragédie, která se dnes stala v Paříži, kdy byly radikálními islámisty zavražděni nevinní novináři, kteří si "dovolili" satiru na muslimské duchovní vůdce, zřejmě změní vnímání Evropanů ve vztahu k muslimským přistěhovalcům.

Dalšími oběťmi byli policisté a je ironií osudu, že jeden ze zavražděných policistů byl muslim Ahmed Merabet (zdroj: Parlamentní listy).

Ve Francii, a především v Paříži je velmi rozbouřená atmosféra, protože francouzi jsou velmi citliví na nezávislost svobody slova a projevu. A to co se stalo, bude mít dopad na soužití francouzů právě s muslimy. Navíc zavraždění novináři nezesměšňovali jenom radikální islamisty, ale také francouzskou vládu i prezidenta, a další osoby nebo skupiny, včetně pravicových extrémistů. 

Francie má největší muslimskou populaci v Evropě, kolem pěti milionů obyvatel (7,5% obyvatelstva). Pro srovnání - ve Velké Británií je tři miliony muslimů a v Německu čtyři miliony (cca 5% populace). 

Mladší generace přistěhovalců ze Středního východu (děti a vnuci těch, kteří se přišli před lety do země), je nespokojená se západním a liberálním způsobem života a odmítá náboženskou toleranci i výuku francouzského jazyka.  

Francouzské úřady se utěšovaly po posledních teroristických útocích, že se jedná o "vyšinuté jedince" a odmítaly si připustit možnost, že jsou to útoky osamělých vlků. 

Dalším faktem je, že již několik Židů vycestovaly z Francie do Izraele, protože zažili vlnu rostoucího antisemitismu jak ve Francii, tak i v Belgii. Nedávno totiž došlo k útoků na židovské synagogy i přímo na Židy na chudých pařížských předměstích, kde žijí pohromadě právě s muslimskou komunitou. 

Muslimští duchovní ve Francii odmítají podobné teroristické akce a distancují se od nich. 

Pokud ale má někdo sílu uklidnit veřejnost a celou Evropu, může to být jedině francouzská muslimská komunita, která vydá policii všechny vrahy. Musí je totiž znát - chodí se modlit do stejných mešit a pohybují se mezi nimi a neskrývají své radikální názory.

Pokud to francouzští muslimové neudělají, nemohou očekávat smířlivý postoj většinové společnosti.

Zdroj: YouTube, CBC News

zdroj: FRANCE 24 English

Psali jsme také:

Francouzské bezpečnostní orgány věděly o nebezpečí teroristického útoku. Jsou ale bezradné

Bezprecedentní teroristický útok radikálních islamistů v Paříži. Evropa je v šoku

České tajné služby se obávají radikálních islamistů. Požadují změnu zákona o tajných službách

Cestovní manuál agentů CIA o kontrolách na ruzyňském letišti

Další teroristický útok ve Francii - vláda povolává do ulic další policisty a vojáky

Vykřikl „Allahu Akbar!” a autem najel do chodců - pomatenec řádil ve Francii.

Islamisté zaútočili v australském Sydney

 

Tagy článku