Jak se Putinovi a Rusům stýská po Sovětském svazu

Jak se Putinovi a Rusům stýská po Sovětském svazu
Autor fotografie: pixabay.com
19 / 01 / 2019, 09:00

Skoro každý druhý Rus se stydí za to, že v roce 1991 se rozpadl Sovětský svaz. Vyplývá to z průzkumu nezávislé sociologické služby Levada.

KOMENTÁŘ

Co to dokladuje? Že v Rusech je stále zakořeněna nemalá nostalgie po Sovětském svazu a jeho velmocenském postavení. Zajímavé také je, že čtvrtina respondentů se stydí za výsledky Gorbačovovy perestrojky, které vedly právě k pádu Sovětského svazu. Mimo průzkumů je nutné zmínit i fakt, že mnoho Rusů trpí komplexem, že současné Rusko není ve srovnání se sovětským impériem velmocí a chtělo by vrátit ,,staré dobré časy".

doporučujeme: Jak Margaret Thatcherová s Ronaldem Reaganem ,,neuzbrojili" Sovětský svaz

Průzkum tak koresponduje i s viděním světa ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten před časem prohlásil, že považuje rozpad Sovětského svazu za největší katastrofu 20. století. I když to neřekne moskevský vládce nahlas, chtěl by nejraději obnovit teritoriálně (byť v ,,osekaném" měřítku) někdejší Sovětský svaz. Záleží samozřejmě, co západní společenství Putinovi povolí v jeho expanzionistických dobrodružstvích.

Pokud mu ,,povolilo" vpád do Gruzie v roce 2008 a anexi Krymu o šest let později, je jasné, že Putinův sen může žít dál. K tomu, aby byla jeho snaha úspěšná, však potřebuje rozložit současnou bezpečnostní architekturu se systémem jeho záruk. To by v praxi znamenalo rozpuštění NATO, rozvržení nových a stálých sfér vlivu mezi Ruskem, Čínou a USA, kde by podle Putinovy vize každá velmoc měla pod sebou svůj ,,pašalík", nad nímž by vykonávala nerušeně moc, aniž by jí do toho někdo moc mluvil.

Putinův dlouhodobý plán je v tomto směru zatím ,,naoko" latentní, ale současně jasný a transparentní, a proto bychom neměli podléhat tomu, že ruský prezident má pouze dobré a čisté úmysly. Současný bezpečnostní systém sice poskytuje dostatečné záruky k tomu, aby v budoucnu nedošlo k ruské teritoriální agresi na území člena NATO, ale nikde není psáno, že vydrží navždy. A právě Putin na demontáž NATO a tím pádem i konec bezpečnostních záruk zemím bývalého Sovětského svazu spoléhá.

psali jsme: USA obvinily Rusko ze špionáže, studená válka pokračuje

Moskevský vládce si neuvědomuje, že rozpad Sovětského svazu po pádu sovětského bloku byl už nevyhnutelný a Rusko není o nic méně nástupnickým státem po Sovětském svazu jako třeba nenáviděná Ukrajina. Mnoho Rusů se sice podle zmíněného průzkumu stydí za rozpad Sovětského svazu, ale jejich nostalgie je zcela zbytečná, protože ,,zlaté časy" Sovětského svazu zkrátka a dobře odvál čas. To však kremelskému vládci nebrání v tom, aby se nesnažil alespoň zčásti jeho někdejší mocenský lesk obnovit.

Tagy článku