Jak se svůdník Casanova prodlabal z vězení a v převleku ujel na gondole

Jak se svůdník Casanova prodlabal z vězení a v převleku ujel na gondole
Popisek: Giacomo Casanova
24 / 05 / 2018, 18:00

Zřejmě nejslavnější svůdník dějin, italský kněz Giacomo Casanova (1725 -1798), utekl z ostře sledovaného vězení v Dóžecím paláci v Benátkách pomocí zaostřené tyče, provazu z prostěradla a převleku. Po pečlivě naplánované akci odešel hlavním vchodem.

Za „zhýralost spáchanou na vdaných ženách, zneuctění církve a klamání,“ je Casanova (tehdy mu bylo třicet) uvězněn roku 1755 na pět let. Tak dlouho tam však setrvat nemínil. Přesto strávil ve vězení více než rok. Měl malou temnou celu s postelí, stolem a křeslem.

Toto křeslo bylo symbolem toho, že šlo o fešácký kriminál, určený především pro politiky, boháče a padlé kněze. Cela Casanovy však byla nejhorší v celém vězení, kterému se říkala Piombi, tedy něco jako „Vodiče“ podle kovových plátů na střeše. Cela byla hned pod půdou, takže tam bylo v létě nesnesitelné vedro. Byla temná a všude plno blech.

psali jsme: Útěk z Alcatrazu: Policie zachytila tajemný dopis matce bratrů Anglinů. „Tvůj syn Clarence zemřel, mami,“ píše John Anglin, zřejmě poslední přeživší z uprchlíků

Během jedné povolené vycházky na půdě našel kus staré mříže, který se mu podařilo propašovat do cely. Několik týdnů tyčku brousil o kámen, až si vyrobil užitečný nástroj. Pak začal po nocích kutat díru v podlaze pod postelí. Nástroj měl přes den schovaný v opěrce křesla.

Casanova při útěku

Casanova při útěku

 

Jeho cela byla přímo nad sálem, kde se konala zasedání. Casanova si útěk načasoval tak, že uteče během karnevalu, kdy budou všichni pryč. Tři dny před plánovaným útěkem, po roce vězení, ho však přestěhovali do jiné, větší cely. Jak se ukázalo, bylo to náhoda. Vedení věznice mu dalo větší celu proto, aby k němu mohli nasadit spoluvězně – špióna.

psali jsme: Na mexického „Krále všech narcos“ Rafaela Quinteru je vypsána odměna 20 milionů dolarů. Hledají ho vrtulníkem, ale uniká

Naděje však stále žila. Do nové cely se spolu s ním stěhovalo i křeslo, v jehož opěrce měl ukrytý svůj nástroj. Kutat však nemohl, protože měl v cele nasazeného špióna. Tak tam Casanova sedával v křesle, pozorován spolubydlícím z kavalce, a trpěl.

Brzy zjistil, že vedlejší celu obývá padlý kněz. Casanova se s ním spojil během vycházky a domluvili plán útěky. Následujícího dne Casanova propašoval do cely kněze svou zaostřenou tyčku. Udělal to tak, že ji strčil pod nedojedené špagety, když strážná obcházel cely a sbíral nádobí.

psali jsme: Texaská sedmička: V jednoduchosti je síla. Sedm vězňů na útěku v převleku za misionáře. Dopadeni díky televizi

Kněz byl ve vedlejší cele sám a tak mu nic nebránilo dlabat díru do stropu. Casanova si vzal mezitím do parády spoluvězně – špióna. Vyprávěl mu strašidelné historky, pověry a báchorky, čím ho takřka paralyzoval.

Když měl kněz svou díru hotovou, protáhl se na půdu a vydlabal díru do stropu cely, kterou obýval Casanova a vystrašený špión. Casanova pak vylezl do díry pomocí provazce z prostěradel. Špión mlčel jako zařezaný a neutekl s nimi, ač ho pobízeli.

Casanova a kněz se tak dostali na střechu. Zjistili ale, že jsou vysoko, aby mohli skočit dolů do kanálu, po kterém projížděli gondoly. Navíc byla hustá mlha. Proto slezli po provazci a nalezeném žebříku na římsu a oknem se dostali zpátky do paláce. Tam si opatřili šaty. V pět ráno přišli skrze sály a pokoje v převleku k hlavnímu východu. Stráži vysvětlili, že jsou zámožní hosté, které tu někdo omylem zamkl.

Když vyšli z paláce, ukradli gondolu a ujeli. Casanova pak uprchl do Paříže.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Autor :hop

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace