Jak se Václav Klaus pomstil české justici

Jak se Václav Klaus pomstil české justici
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Václav Klaus
06 / 01 / 2018, 09:00

Před pěti lety schválil odcházející prezident Václav Klaus rozsáhlou amnestii, která se dotkla přes 100 000 lidí.

Končící prezident Václav Klaus zanechal před pěti lety ,,nesmazatelnou" stopu ve svém přadu. Rozsáhlou amnestií, která se týkala přes 100 000 lidí, dokonal svou ,,pomstu" naší justici, s níž několik let bojoval. To, že se většina omilostněných vězňl velmi brzy vrátila zpět na mříže, zde není podstatné. Tzv. soudcokracii nazýval jedním z největších zel, které současně nejvíce ohrožuje liberální demokracii ve státě.

psali jsme: Klaus v Toruni: Evropa potřebuje novou sametovou revoluci

Kromě soudů podroboval Klaus pravidelné kritice i soustavu státních zastuputelství, jež je podle Klausova názoru značně zpomalená, neefektivní, a která se navíc vymkla z politické a veřejné kontroly. Kritizoval často i Ústavní soud, jež se údajně chová jako třetí komora českého parlamentu.

Konflikt s justicí a soudy pak eskaloval ve schválení zmíněné amnestie, kterou Klaus udělal natruc celému justičnímu aparátu, a již vnímal jako ryze osobní pomstu zkostnatělému justičnímu aparátu, který není schopen v přijatelné lhůtě řešit jednotlivé případy. Byl to zároveň poslední významný čin prezidenta Klause ve své funkci, který si náležitě vzdor kritice svých politických oponentů ,,vychutnal".

Nutno však podotknout, že jeho smýšlení o justici obecně zapadá do rámce jeho zúžené představ o fungování demokracie vůbec. Klaus totiž vždy razil heslo, že nejlepším reprezentantem zájmů širokých vrstev jsou politické strany, kterým nikdo do jejich práce nemá mluvit. Občanská společnost či občanské skupiny tento ,,neměnný" utilitaristicky chápaný stav pouze narušují. Klausův konzervativní postoj k občanské společnosti a iniciativám, které pocházejí ,,zdola", se za dobu jeho politické kariéry nezměnil.

psali jsme: Zásah do nezávislosti justice!

I přesto, že Klausovi političtí odpůrci mu předhazovali, že amnestie v takovém rozsahu byla neodpodstatněnou a v zásadě chybnou, Klaus dosáhl svého - pomstil se ,,nenáviděné" justici i přes důsledky, která s sebou amnestie nesla. Nedomyslel přitom však jednu podstatnou věc - tisíce vězňů znovu páchaly, a to mnohdy i závažnou. bývalý prezidnet šmahem odpustil i závažné ekonomické zločiny. Nedal tak ve svém osobním boji s českou justicí průchod spravedlnosti, což můžeme hodnotit dnes jako jednu z největších Klausových chyb.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.