Jak se zbavit Donalda Trumpa? Politici šílí z jeho šancí na post amerického prezidenta

Jak se zbavit Donalda Trumpa? Politici šílí z jeho šancí na post amerického prezidenta
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Kandidát na amerického prezidenta
03 / 03 / 2016, 14:15

Republikáni podepsali petici proti jeho kandidatuře. Trumpovy představy a návrhy prý mohou ohrozit národní bezpečnost USA.

Šedesátka republikánských expertů v oblasti zahraniční politiky podepsala petici proti kandidatuře Donalda Trumpa na úřad prezidenta a varovala před jeho programem. Text dopisu se dnes objevil na sociálních sítích. 

Trumpova prohlášení nás vedou k závěru, že jako prezident by využil svou autoritu způsobem, který by zemi učinil méně bezpečnou a omezil by náš vliv ve světě," cituje z dopisu agentura AP. "Jeho představy o tom, jak využívat prezidentskou moc proti odpůrcům, jsou jasným ohrožením občanských svobod ve Spojených státech."

Republikánský kandidát Donald Trump začal být nebezpečný. Kvůli výrokům o muslimech roste jeho popularita

Mezi signatáři dopisu jsou například bývalý šéf Světové banky a náměstek ministra zahraničí USA Robert Zoellick, někdejší americký ministr pro vnitřní bezpečnost Michael Chertoff nebo čelný úředník Pentagonu v éře George Bushe mladšího Dov Zakheim. Podpisy takových osobností, jako někdejší prezidentská poradkyně Condoleeza Riceová nebo bývalý ministr zahraničí Colin Powell ale chybějí; podle AP není jasné, zda byli o podpis požádáni.

Trumpovo vítězné tažení na post amerického prezidenta pokračuje

Obavy a zmatek podle AP vyvolává Trumpova nominační kandidatura i mezi politiky a novináři ve světě. "Jeho kandidatura otevřela dveře šílenství: nemyslitelné se může stát skutečností a špatný vtip se stává realitou," napsal dnes německý list Handelsblatt. "Co dříve vypadalo směšně, musí dnes být předmětem vážné diskuse," uvedl deník.

"Zářivý vzestup newyorského magnáta polovinu planety ohromil," píše španělský list El País. Podle komentáře rakouského deníku Salzburger Nachrichten by bylo hrubou chybou považovat Trumpa za politického klauna. "Jeho zvolení prezidentem by velmi ohrozilo USA i celý svět. Nacionalistická a šovinistická politika neučiní Ameriku velikou, nýbrž špinavou, a vyvolá riziko destabilizace mezinárodního pořádku," soudí rakouský list.

Podle izraelského experta Ejtana Gilboy vztah Tel Avivu k Trumpovi nejlépe vystihuje slovo "zmatek". Izrael se dokáže srovnat s jeho názory na politickou korektnost a nebezpečí islámského extremismu nebo s návrhem na zeď na hranicích s Mexikem. Trumpovy výroky o Židech ale mnozí považují za necitlivé, míní Gilboa.

Podle komentáře listu The Financial Times by Trumpovo vítězství znamenalo "globální pohromu". Je to "hlasatel paranoidních představ, xenofob a ignorant bez zkušeností s politikou". Může být přirovnán k bývalému italskému premiérovi Silviu Berlusconimu, ovšem bez jeho šarmu a obchodnické intuice. "Trump je hrubě nekompetentní pro nejdůležitější světový politický úřad," shrnul hodnocení The Financial Times.

Zdroj: ČTK

 

Tagy článku