Jak si pořídit střelnou zbraň a zbroják? Profesionál radí 6. díl

Jak si pořídit střelnou zbraň a zbroják? Profesionál radí 6. díl
Autor: Pixabay|Popisek: Ilustrační obrázek
28 / 11 / 2016, 10:30

Už víte, jakou zbraň byste si chtěli pořídit, máte jasno, jak jste na tom zdravotně, psychicky a vzpomněli jste si, kdy a jaký přestupek jste spáchali? Takže můžeme přistoupit k dalšímu kroku na vaší cestě k vytoužené zbrani. Tímto krokem je zkouška odborné způsobilosti.

Zkouška se skládá ze dvou částí, písemného testu a praktické zkoušky se zbraní. V praktické části budete muset předvést bezpečnou manipulaci se zbraní, rozborku, sborku a střelbu. Kdy se přihlásit ke zkoušce bude záležet pouze na vás a na vašich schopnostech, jak rychle jste schopni se naučit testové otázky, a také na tom, jaké máte zkušenosti se střelnými zbraněmi. Pokud nemáte se zbraněmi žádné nebo jen malé zkušenosti, doporučuji absolvovat přípravný kurz, který nabízí mnoho komerčních střelnic.

Seriál jak přežít teroristický útok

První část: Jak přežít teroristický útok? Profesionálové radí jak postupovat při bombovém útoku
Druhá část: Jak přežít teroristický útok? Profesionálové radí jak postupovat při útoku střelnou zbraní
Třetí část: Jak přežít teroristický útok? Profesionálové radí, jak postupovat při útoku nožem

Nabídka je opravdu pestrá, kurzy se nabízejí v různých délkách a také v různých cenových relacích. Než se někam přihlásíte, doporučuji si udělat průzkum o dané střelnici a jejich službách nebo dát na doporučení kamarádů. Ne každý, kdo provozuje střelnici a nabízí kurzy, poskytuje i kvalitní služby. Pro zájemce ze Severních Čech mohu doporučit střelnici Army Arms v Liberci. Každopádně dříve, než si podáte žádost, byste měli toto školení absolvovat. Termín mezi podáním a zkouškou může být i jeden měsíc a v případě, že nebudete připraveni riskujete , že u zkoušky vyhoříte. 

Psali jsme: Jak si pořídit střelnou zbraň a zbroják? Profesionál radí 1. díl

Přihlášku ke zkoušce si podáte v místě, kde máte trvalé bydliště na příslušném odboru Policie, jedná se o „Odbor služby pro zbraně a bezpečnostní materiál“. Tam odevzdáte vyplněnou přihlášku ke zkoušce odborné způsobilosti (vybírá se při tom poplatek 100 Kč). Policie vám poté do jednoho měsíce oznámí datum a místo konání zkoušky, a to s minimálně desetidenním předstihem. Zkoušku pak budete absolvovat v termínu a na střelnici, kterou Vám Policie určí. Pokud byste chtěli zkoušku vykonat v jiném okrese, přidejte k přihlášce volně psanou žádost, kde žádáte o vykonání zkoušky s odůvodněním, proč o to žádáte (pracuji tam, mám tam přechodné bydliště atd.). Policie vám může vyhovět, ale nemusí. V případě kladného vyřízení vaší žádosti bude vaše přihláška poslána na příslušný odbor Policie v daném okrese.

Psali jsme: Jak si pořídit střelnou zbraň a zbroják? Profesionál radí 2. díl

Zkouška probíhá na střelnici a se zkušebním komisařem, kterého vám určí Policie. Před zkouškou komisař zkontroluje vaši totožnost a vybere poplatek za zkoušku (600 Kč pro komisaře + poplatek za střelnici, zápůjčku zbraní a střelivo, přičemž tato cena se pohybuje různě, záleží na podmínkách střelnice). Poté následuje teoretická část (písemný test), který bude ihned vyhodnocen, a zkoušející vám sdělí váš výsledek, tedy zda jste dosáhli dostatečného počtu bodů. Po úspěšném absolvování testu následuje praktická část, kde musíte prokázat znalost bezpečné manipulace se zbraní a střelbu.
Co dělat v případě, že neuspějete? Pokud neuspějete v teoretické části zkoušky, můžete se znovu přihlásit ke zkoušce až po uplynutí tří měsíců ode dne neúspěšného vykonání zkoušky. V případě, že uspějete v teoretické části, ale neuspějete v praktické části, můžete praktickou část jednou opakovat, a to nejdříve 15 pracovních dnů a nejpozději 2 měsíce ode dne neúspěšné zkoušky. Jestliže ovšem v praktické části neuspějete ani na podruhé, musíte si celou zkoušku zopakovat a to včetně textů.

Psali jsme: Jak si pořídit střelnou zbraň a zbroják? Profesionál radí 3. díl
Psali jsme: 
Jak si pořídit střelnou zbraň a zbroják? Profesionál radí 4. díl
Psali jsme: Jak si pořídit střelnou zbraň a zbroják? Profesionál radí 5. díl


O podrobnějším obsahu Zkoušky odborné způsobilosti si povíme příště.

Autor: Lumír Němec, Thor Tactical

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace