Jak střežit průmyslový areál bez fyzické ostrahy? Securitas přišla s vylepšenou službou vzdáleného dohledu

Jak střežit průmyslový areál bez fyzické ostrahy? Securitas přišla s vylepšenou službou vzdáleného dohledu
27 / 11 / 2019, 07:45

Bezpečnostní agentura SECURITAS ČR představila novou generaci služby s názvem Remote Video Solutions, která pro střežení objektů využívá systém inteligentních kamer s reproduktory napojený na dispečink Securitas Operation Center. Součástí nové služby je také integrace kontroly přístupů do objektu. Spolehlivě zastřeženého areálu tak lze docílit i bez pracovníků fyzické ostrahy.

„Vy v šedivé mikině, vidíme vás! Okamžitě opusťte prostor,“ ozve se z tlampače obklopeného IP kamerami. Pracovník Securitas Operation Centra právě přistihl narušitele v zastřeženém průmyslovém areálu. Ačkoli je objekt vzdálený mnoho kilometrů od dispečinku, operátor dostal hlášku o narušení střeženého prostoru, na monitoru se mu zobrazil živý náhled z příslušné kamery včetně předepsaného zásahového plánu a díky službě Remote Video Solutions (RVS) nyní může nezvaného hosta přímo oslovit. Pokud by to k odehnání zloděje nestačilo – přestože odstrašení pomocí přímého oslovení bývá obvykle zaručeno – může na místo vyslat zásahovou jednotku nebo Policii ČR.

Vzdálený dohled, patrolace i správa přístupů

Nová generace služby RVS, kterou nyní představuje společnost Securitas, však nabízí kromě vzdáleného dohledu s pomocí inteligentních kamer a audia ještě další funkce. „Novinkou ve službě RVS je integrace s dalšími systémy, což přináší zákazníkovi obrovské výhody. RVS nyní zahrnuje nejen videodohled s přímou hlasovou intervencí, ale také kontrolu vstupů či vjezdů do areálu a ovládání příjezdové brány. Pracovník centrály může prostřednictvím 

kamer dokonce provádět vizuální kontrolu, zda vpuštěná osoba vykonává to, co má. Do služby lze také integrovat poplachový zabezpečovací a tísňový systém, tzv. zabezpečovačku. Nyní se tak jedná o skutečně komplexní, škálovatelné a především nákladově efektivní řešení, které šetří lidskou sílu,“ vysvětluje Jan Peroutka, CEO společnosti SECURITAS ČR.

Technologie versus všudypřítomný pochůzkář

Nová generace služby RVS je nyní poprvé v ostrém provozu v jednom z areálů firmy Skanska. „Dříve jsme zde měli dva pochůzkáře, kteří jednou za čas obešli areál. Ukázalo se to jako neefektivní, krádeže jsme řešili stále, přestože tu byla fyzická ostraha každou noc včetně víkendů a svátků. Rozhodli jsme se proto přejít na plně automatizované technologie napojené na centrálu nouzových služeb. Od té doby zde nedošlo k žádnému incidentu,“ říká Vítězslav Horák, technický manažer společnosti Skanska. Jeho slova potvrzuje i Jan Peroutka: „Technologie jsou spolehlivější, nemají pauzy, netrpí pracovní slepotou. Trend nahrazování lidí kamerami má v těchto případech jednoznačně pozitivní efekt. Není cílem nahradit lidi úplně, spíše využít jejich schopnosti lépe než jen k obcházení plotu. To zvládne RVS mnohem lépe, účinněji a na pár kliků.“ 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.