Jak vypadá válka na Ukrajině v přímém přenosu?

Jak vypadá válka na Ukrajině v přímém přenosu?
Autor fotografie: youtube.com|Popisek: Boje na Ukrajině
09 / 10 / 2014, 14:00

7.10.2014 / VIDEO - podívejte se reálné video o bojích na Ukrajině

Záznam je v originálním znění. Úvodem proruští povstalci vysvětlují divákům, že při příležitosti pravoslavného svátku je třeba vyhnat „ukrajinské čerty“ z Ilovajsku. Děj se odehrává na konci srpna, kdy povstalci při diskutabilní míře podpory ze strany Ruska obklíčili městečko Ilovajsk (16 tisíc obyvatel) a v něm velký útvar vládních sil. „Víte, proč nad vámi zvítězíme Ukři? (Ukr je hanlivá zkrátka pro Ukrajince) Protože vás milujeme a proto Vás budeme zabíjet s láskou!“ směje se povstalec.

A pak již v liduprázdných ulicích města začíná boj. Na videu jsou vidět všechny protichůdné tendence ve výzbroji povstalců: na jednu stranu řada z nich ještě nemá ani neprůstřelné vesty a přilby, na stranu druhou je jejích ofenziva podporována obrněnou technikou.

Municí nemají důvod šetřit, na již obsazeném území získali celou řadu armádních a policejních skladů s výzbrojí a ovládli dokonce i tamní zbrojní průmysl.

Při uličních bojích obě strany využívají nejenom běžné střelné zbraně, ale i granáty, granátomety a minomety. Podle slov velitele prokyjevského praporu Donbas padlo v těch dnech v okolí Ilovajsku přes 1000 ukrajinských vojáků. Další stovky vojáků skončily v zajetí.

Právě v návaznosti na toto vítězství proruských rebelů vznikla bezprostřední hrozba, že padne Mariupol, půlmilionové průmyslové město na pobřeží Azovského moře. To se však nakonec nestalo, protože počátkem září bylo oběma stranami uzavřeno příměří, které je dnes dodržováno alespoň do takové míry, že nedochází k výrazným posunům frontové linie.

VIDEO: proruští povstalci vedou uliční boje s provládními silamiVelké množství amatérských videí přímo zachycujících boje na východě Ukrajiny se již stalo fenoménem doby. Natáčejí je obě strany konfliktu. V podmínkách absence objektivního zpravodajství o tamním dění a oboustranné propagandistické války se tato videa stávají významným zdrojem informací pro uživatele internetu:

 

 

Psali jsme také:

Ukrajinská fronta: strany stahují děla a zároveň chystají novou ofenzivu

Ukrajinská revoluce po půl roce: vztek, zklamání, bída, smrt a beznaděj

Nové kolo války na Ukrajině přivede do ČR tisíce imigrantů - včetně pravicových extrémistů

Migrace cizinců do ČR: klid před bouří nebo nejsme zemí zaslíbenou?

Návrat volyňských Čechů do vlasti – mediální bublina splaskla

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.