Jak vyšetřuje FBI – čerstvý skandál v USA

Jak vyšetřuje FBI – čerstvý skandál v USA
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
29 / 10 / 2014, 12:45

29.10.2014 / Včera vyšlo najevo, že kancelář FBI v Seattlu vytvořila a použila falešnou webovou stránku renomované agentury Associated Press s falešným článkem, aby zjistila identitu osoby podezřelé z přípravy bombového útoku na střední školu.

Článek měl hlavní titulky „Bombová hrozba střední škole ignorována místním policejním oddělením“ a „Důvtipný student si udělal z Timberline High School rukojmí“.
Agenti FBI pak poslali odkaz na článek s uvedením titulků umístěný na falešné webové stránce AP podezřelému z přípravy bombového útoku proti Timberline High School na jeho anonymní účet na MySpace.
Kliknutím na tento článek si však podezřelý infikoval svůj počítač sledovacím softwarem, který následně umožnil vysledovat jeho IP adresu. Podezřelý, kterému bylo v té době patnáct let, se po prozrazení identity přiznal, že opravdu vyhrožoval střední škole bombou.

Samozřejmě že FBI musí vyšetřovat jakékoliv ohrožení bombovými útoky. Ale ohrozit přitom důvěryhodnost médií je nepřijatelné. Americká demokracie by pak přestala fungovat, shodují se aktivisté bojující za občanská práva v kritice FBI. Otázka, jaké jsou limity tajných operací v kyberprostoru, se tímto případem stává znovu aktuální.

„Jsme velmi znepokojeni a považujeme za nepřijatelné, že FBI zneužila důvěryhodnosti agentury AP a publikovala falešný článek, který přisoudila AP, aby vystopovala podezřelou osobu,“ uvedl mluvčí agentury. Stejně reagují organizace na ochranu osobních údajů a občanských práv.

Kancelář FBI v Seattlu se brání, že šetření tohoto typu se používá ojediněle s jediným cílem, a to zabránit tragické události podobné těm, které se staly v Marysvillu a Seattle Pacific University. Podobně byl prý odhalen muž vyhrožující bombou v Coloradu.

Tento měsíc jde už o druhý skandál týkající se zneužití kyberprostoru pro vyšetřování. Agentura DEA (Drug Enforcement Administration) se dopustila podvodu na uživatelích facebooku vytvořením falešného profilu newyorské ženy, aby identifikovala podezřelé z prodeje drog. Pro zvýšení atraktivnosti návnady použila fotografii ženy v podprsence a kalhotkách. Legalitu tohoto postupu v současné době přezkoumává ministerstvo spravedlnosti.

Psali jsme také:

FBI hledá teroristy, uprchlíky i kyberzločince - odměna až 5 milionů dolarů

Počítačové válečné hry jako prevence před katastrofami

Váš počítač i mobil v ohrožení! Od této chvíle nepoužívejte neznámá USB zařízení

Šéf FBI varoval před aktuálním teroristickým útokem na USA nebo jejich evropské spojence

Google a Apple - šifrování dat se nelíbí FBI a tajným službám

Předávání citlivých informací o finančních transakcích do USA? Ano, na základě mezinárodní Dohody FATCA

Čínští hackeři opakovaně prolomili zabezpečení počítačových systémů dodavatelů armády USA

Tagy článku